Czy obowiązujący do tej pory zakaz jedzenia koniny w Australii zostanie zniesiony? Kwestię tę rozważa aktualnie tamtejszy rząd.
Zakaz jedzenia koniny w Australii
W Południowej Australii – jednym ze stanów państwa Australia – obowiązuje jeszcze zakaz sprzedawania do spożycia mięsa następujących zwierząt: koni, bawołów, wielbłądów, jeleni, osłów, świń i oposów. Konina stanowi tam swego rodzaju tabu pokarmowe – podobnie jak w Wielkiej Brytanii, czy też Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy rząd – a dokładnie departament zdrowia – rozważa jednak zmiany w liście produktów, które będzie można spożywać legalnie.
Mięso wymienionych powyżej zwierząt mogłoby być zgodnie z prawem przeznaczone do spożycia w Południowej Australii, jeżeli zwierzęta zostałyby zabite na wolności. Konina z udomowionych koni nadal miałaby pozostać dozwolona tylko jako produkt na eksport oraz jako składnik karm dla zwierząt.
Zasady te zostały zaczerpnięte z ogólnopaństwowej listy. Została ona zatwierdzona w marcu tego roku, jednak jej wprowadzenie w poszczególnych stanach Australii zależy od rządu każdego z nich. Prawo takie obowiązuje już bowiem w Australii Zachodniej (od 2010 roku) i Nowej Południowej Walii. W przypadku Australii Południowej konsultacje rządowe w tej sprawie mają potrwać do lutego 2017 roku. Nowe standardy listy zostaną zatwierdzone we wrześniu.
Tak duża i kontrowersyjna dla Południowej Australii zmiana może spotkać się z silnym sprzeciwem ze strony tamtejszego społeczeństwa, które przede wszystkim konie postrzega jako zwierzęta towarzyszące. Proponowane zmiany krytykuje Animal Justice Party (australijska partia zajmująca się prawami zwierząt); zostały one potępione także przez organizacje i fundacje prozwierzęce.
MP