Zanim zaczniemy na dłużej zostawiać konie na pastwisku, trzeba być świadomym ryzyka wystąpienia ochwatu – zapalenia tworzywa kopytowego, które okrywa kość kopytową. Jest to jednak metaboliczna choroba całego organizmu, a problemy z kopytami są wynikiem zaburzeń ogólnoustrojowych. Podajemy więc 7 prostych porad na zapobieganie ochwatowi u koni.
Zapobieganie ochwatowi u koni
- Ile trawy może zjeść koń?
Kiedy temperatura powietrza na stałe osiąga min. 5 stopni Celsjusza, trawa zaczyna intensywnie rosnąć i może być bardzo kaloryczna. Na każdy kilogram suchej masy koń może spożyć do 75 gramów cukru i 500 gramów węglowodanów rozpuszczalnych w wodzie (WSC). Kuce mogą zjeść dziennie do 5% masy swojego ciała w trawie. Dla koni to 1,9 kg cukru i 12,5 kg WSC z trawy dziennie.
- Dbaj o wagę!
Jeśli twój koń ma nadwagę, wykorzystaj jeszcze ostatnie chłodne dni, aby wdrożyć program odchudzający. Stopniowo skoryguj dawkę paszy lub skonsultuj z końskim dietetykiem podawanie mniej kalorycznego pożywienia.
- Zrezygnuj z derki
Jeśli martwisz się wagą wierzchowca, zrezygnuj (ale oczywiście nie nagle!) z derkowania. Wymusi to na końskim organizmie większą produkcję ciepła, co za tym idzie może przyczynić się do zmniejszenia wagi.
- Kontroluj czas na pastwisku i ilość dostępnej trawy
Jeśli to możliwe, zadbaj o to, na jak dużym pastwisku pasie się twój koń. Może warto zmniejszyć jego powierzchnię i przez to dostęp ograniczyć dostęp do wiosennej, kalorycznej trawy? Warto rozważyć też wypuszczanie na pastwisko nocą. Wtedy trawa zawiera mniej fruktanów.
- Kaganiec pastwiskowy
Może zmniejszyć spożycie trawy na pastwisku nawet do 80%! Musi być jednak odpowiednio dopasowany i umożliwiać picie. Do jego noszenia trzeba przyzwyczajać konia stopniowo i obserować jego reakcje.
- Alternatywne źródło pożywienia
Jeśli u konia lub kuca występuje duże ryzyko pojawienia się ochwatu, należy rozważyć nie wypuszczanie go na trawiaste pastwiska. Skonsultuj sytuację ze specjalistą i w razie czego zastosuj zamienniki paszy, które dostarczają krótko ciętego włókna.
7. Niech się rusza!
Ruch jest kluczowy w utrzymaniu zdrowia naszego konia. Tak samo pomaga przy zmniejszeniu ryzyka wystąpienia ochwatu. Sprawia, że koń ma odpowiednią sylwetkę i prawidłowo działa jego metabolizm.
MZ