2. Nad czym chcesz pracować?
Drugim, równie istotnym etapem planowania każdego treningu jest wybór elementów, nad którymi chcesz pracować. W przypadku krótkiej jazdy zdecyduj się na jeden bądź dwa elementy. Pamiętaj, żeby rzeczy nowe lub takie, z którymi masz większe problemy zostawić na trening w dzień, kiedy nie masz ograniczeń czasowych. To zapewni Ci możliwość spokojnej pracy bez presji czasu. Pamiętaj, aby wybierać tak, żeby zostawić sobie zapas czasowy. Jeżeli uda Ci się wykonać zaplanowaną pracę szybciej, zawsze możesz zakończyć trening wcześniej niż pierwotnie planowałeś. Nie ma nic gorszego niż kończenie treningu, gdy jakieś ćwiczenie nie wychodzi i nie masz już czasu na poprawę.
Weź również po uwagę to, co robiłeś dzień wcześniej i to co planujesz następnego dnia. Na przykład po wyczerpującym treningu skokowym, dobrym pomysłem będzie rozluźniająca jazda w dole, natomiast dzień przed treningiem ujeżdżeniowym dobrze jest popracować nad reakcją na pomoce.
3. Ważne rozstępowanie
Trzecia istotna zasada: na koniec jazdy zawsze rozstępuj konia. W zależności od intensywności treningu powinno to trwać od 5 do 10 minut. Tak jak w przypadku rozgrzewki, jeżeli masz do dyspozycji karuzelę, możesz część tego etapu zastąpić stępem w karuzeli, podczas gdy Ty uporządkujesz po jeździe cały sprzęt.
Tekst: Ewa Sadal