Pewność siebie i sukces w jeździectwie są możliwe do osiągnięcia tylko przy wzajemnym zaufaniu między koniem i jeźdźcem. Jak odbudować zaufanie do konia, jeśli czujesz się niepewnie po wypadku z koniem, upadku czy dłuższej przerwie w jeździe powodowanej innymi czynnikami?
Po pierwsze…
Czasem zdarza się, że mamy dłuższą przerwę w jeździectwie. Czy to z powodu upadku, choroby, wyjazdu, czy innego wydarzenia, czasem przez dłuższy czas nie możemy lub nawet nie chcemy jeździć. Przychodzi jednak dzień, kiedy ponownie wybieramy się do stajni. Zanim wyruszysz, zastanów się, jak się czujesz. Czy towarzyszy ci radość, podekscytowanie, a może napięcie czy strach? Spróbuj rzetelnie ocenić swoje emocje. Jeśli masz tremę, przyznaj się do tego przed sobą!
Po drugie…
To jest moment, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego właściwie chcesz jechać do stajni. Jeśli twoje zaufanie do konia zostało nadszarpnięte, warto przypomnieć sobie, jak wyglądało wcześniej. Czemu zacząłeś jeździć? Czy twój koń jest dla ciebie ważny, czy czujesz się z nim związany? A może lubisz rywalizację? Dlaczego wiesz, że bez jazdy konnej będzie ci czegoś brakowało?
Po trzecie…
Cokolwiek się przydarzyło i spowodowało, że straciłeś zaufanie do konia, teraz jest moment, kiedy powinieneś poszukać sposobu na naprawienie tej sytuacji. Jeśli konie nadal są dla ciebie ważne, chcesz odbudować więź z wierzchowcem, musisz pamiętać, że nie da się tego zrobić bez zaufania! Żeby to zrobić, stosuj metodę małych kroków. Skontaktuj się z trenerem, który jest wyrozumiały i będzie w stanie ci pomóc. Nie próbuj na pierwszym treningu wracać do skoków czy najtrudniejszych elementów!

Zaufanie do konia często zostaje nadszarpnięte po upadku /fot. Martyna Chmiel
Po czwarte…
Jeśli długo nie było cię w stajni, powinieneś sprawdzić, jak miewa się twój koń! Na pewno poprosiłeś kogoś, aby zajmował się nim pod twoją nieobecność, ale jak mówi znane porzekadło – pańskie oko konia tuczy! Zamiast skupiać się na nerwach i stresie, zajmij się potrzebami wierzchowca. To dobry sposób na nawiązanie więzi i rozluźnienie się.
Po piąte…
Teraz najważniejsze, aby nie nabrać nowych złych skojarzeń. Bądź rozsądny i zadbaj o to, żeby twój koń był dobrze przygotowany do jazdy po przerwie, żebyś ty czuł się bezpiecznie jeżdżąc. Zadbaj o wszystko, co na co masz wpływ – załóż kask (pamiętaj, że powinien być wymieniony na nowy po każdym upadku!), zadbaj o bezpieczne warunki treningu, poproś o pomoc zaufanego instruktora. Zadbaj o to, żeby każdą chwilę ze swoim koniem spędzać jak najlepiej!
Zaufanie do konia, zaufanie do siebie…
Jeździecka pewność siebie opiera się na wielu elementach. Buduj zaufanie do konia i do siebie, staraj się przede wszystkim skupiać na rzeczach, na które masz wpływ, aby maksymalnie wykorzystać to, o czym nie możesz decydować. Poprawiaj swoją relację z koniem, aby mieć mocne podwaliny przyszłych sukcesów!
Tekst: Anna Mędrzecka