Jeśli za rok chciałbyś, aby w stajni przywitały cię małe źrebięce chrapy i dumne parskanie końskiej matki, powinieneś powoli zacząć się zastanawiać nad zaźrebieniem swojej klaczy. Wiosna to doskonały moment na rozważenie tej decyzji. Razem z nami przejdź przez kolejne punkty, które ty i twoja klacz powinniście spełnić, aby doczekać się upragnionego źrebaka!
Zaźrebianie klaczy – jak podjąć dobrą decyzję?
Dobry wiek
Klacze bardzo wcześnie mogą rodzić źrebięta – mogą zajść w ciążę mając już 16-17 miesięcy! Warto o tym pamiętać, żeby nie narazić się na przykrą niespodziankę po nieuważnym wypuszczeniu na padok młodej klaczki z kolegami w jej wieku. Zbyt wczesna ciąża jest oczywiście zjawiskiem niepożądanym – organizm, nastawiony na opiekę nad płodem, nie będzie w stanie prawidłowo się rozwijać, tak więc naturalny wzrost młodej końskiej matki zostanie zahamowany. Na źrebaka powinniśmy zatem zdecydować się najwcześniej w przypadku, kiedy klacz ma już 3-4 lata, a jej organizm jest w pełni dojrzały i ukształtowany.
Nie powinniśmy też decydować się na zaźrebienie klaczy starszej niż 10-letnia, jeśli miałoby to być jej pierwsze źrebię! Organizm starszej klaczy może nie poradzić sobie z nową, nieznaną rolą. Dlatego jeśli jesteś właścicielem pracującej rekreacyjnie lub lekko sportowo klaczy i nie planujesz wykorzystywać jej w hodowli więcej niż raz, zdecyduj się na zaźrebienie klaczy w wieku 6-8 lat. Z punktu widzenia jej rozwoju psychicznego i fizycznego jest to optymalny moment na macierzyństwo.
Dobry moment
Organizm klaczy podlega corocznym cyklicznym wahaniom hormonalnym, powiązanym ściśle ze zmieniającymi się porami roku. W zimie klacze przechodzą okres tzw. wyciszenia zimowego. Wiosną czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne czynniki biologiczne wpływają na płodność każdej klaczy – dzień staje się coraz dłuższy, a aura jest coraz bardziej sprzyjająca; konie spędzają także więcej czasu na dworze i żywią się świeżą, soczystą paszą.
Cykl płciowy klaczy trwa ok. 21 dni, w tym ok. 7 dni rui (dokładny czas trwania cyklu i rui może być różny u różnych klaczy). W czasie rui klacz bywa nerwowa, wrażliwa na dotyk, w charakterystyczny sposób odchyla ogon na bok. Ruja to czas, kiedy klacz jest gotowa na przyjęcie ogiera, jednak nie każda ruja kończy się owulacją. Przyjmuje się, że na przełomie maja i czerwca zdecydowana większość (ok. 80-90%) klaczy ma ruję zakończoną owulacją, jest to więc najlepszy moment na podjęcie próby zaźrebienia.
Uzyskanie pierwszego źrebięcia nie czyni cię jeszcze hodowcą. Pamiętaj, że hodowla powinna mieć na celu uzyskanie potomstwa przewyższającego jakością rodziców. Powinieneś więc starannie rozważyć krycie swojej klaczy i dobór ojca źrebięcia.