Zdrowie przede wszystkim
Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, kiedy już zdecydujemy się na pokrycie naszej pupilki, powinniśmy starannie ją przebadać, aby zyskać pewność, że zarówno ona, jak i źrebię są i będą zdrowe oraz w dobrej formie.
Klacz powinniśmy poddać szczegółowemu badaniu weterynaryjnemu, podczas którego lekarz weterynarii stwierdzi, czy narządy rozrodcze są zdrowe i odpowiednio rozwinięte, a stan jajników i macicy nie przejawia żadnych patologicznych zmian. W razie napotkania na jakieś nieprawidłowości, lekarz podejmie odpowiednią decyzję dotyczącą ich leczenia lub też dalszego przeznaczenia konia do rozrodu, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i kosztów związanych z ewentualnym leczeniem klaczy czy też bezskutecznym kryciem.
Musimy zdawać sobie sprawę również z tego, że podczas porodu czy w okresie trwania ciąży coś może pójść nie tak. Odpowiednie przygotowanie klaczy powinno przede wszystkim obejmować: ocenę ogólnego stanu zdrowia konia, wydolności układu oddechowego, krążenia, układu kostno-stawowego oraz stanu kopyt i masy ciała klaczy. Nie powinniśmy także zapomnieć o sprawdzeniu prawidłowej budowy wymienia. Klacz, którą przeznaczamy do rozrodu powinna jak najwięcej czasu spędzać poza stajnią, gdyż światło słoneczne stymuluje produkcję hormonów przysadkowych odgrywających bardzo istotną rolę w rozrodzie.
Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na skuteczność zaźrebień i szansę bezproblemowego donoszenia ciąży, jak również gwarantują odchów zdrowych źrebiąt.