Dobry ojciec
Jesteśmy właścicielami zdrowej klaczy o dobrym pochodzeniu – połowa drogi za nami. Jednak aby uzyskać wymarzonego źrebaka, konieczny jest jeszcze ogier. Na co zwrócić uwagę, wybierając ojca?
Przede wszystkim, ogier także musi być zdrowy, w odpowiednim typie i z wyrobioną licencją do krycia. Powinien mieć zaświadczenie o przeprowadzonych badaniach weterynaryjnych, wykluczających obecność chorób, w tym także przenoszonych drogą płciową (powinna uzyskać je także nasza klacz!).
Inwestując w bardziej wartościowego, certyfikowanego ogiera, po pierwsze unikniemy problemów z brakiem świadectwa pokrycia i późniejszym wyrobieniem źrebakowi paszportu, po drugie – ta inwestycja zapewne zwróci nam się w chwili ewentualnej sprzedaży wychowanego przez nas rumaka. Zwiększając zasięg poszukiwań odpowiedniego ogiera, automatycznie uzyskujemy dostęp do większej puli genetycznej, co pozwala nam osiągnąć znacznie lepsze rezultaty hodowlane. Otrzymujemy wówczas konie o poprawnej budowie, ciekawym pochodzeniu, z lepszym ruchem i odpowiednim charakterem, które predysponują do danego kierunku użytkowania. Zależy nam bowiem na uzyskaniu konia z pełnym pochodzeniem, po dobrych rodzicach, a nie na mieszańcu bez odpowiednich papierów po rodzicu NN (nieznane pochodzenie), bez większej wartości użytkowej. Wydawanie dużej liczby koni z drugiej grupy wpływa negatywnie na sytuację końskiego rynku.
Może nie tym razem…
Czasem może się okazać, że mimo spełnienia części warunków, nie będziemy w stanie zapewnić naszej klaczy najlepszego reproduktora czy tez odpowiednich warunków do wyźrebienia. Zaźrebienie to decyzja, której konsekwencje będziemy ponosić przez najbliższe lata – cały okres trwania ciąży, a także pierwsze miesiące lub lata życia źrebięcia. Pamiętajmy więc, że lepiej poczekać na odpowiedni moment niż podjąć decyzję pochopnie, a potem jej żałować bądź nie być w stanie udźwignąć jej skutków. Zadbajmy o to, aby nowy mieszkaniec stajni przyniósł wszystkim zainteresowanym tylko radość i dumę!
W kilku słowach…
– Podejdźmy racjonalnie do pomysłu zaźrebienia klaczy, biorąc pod uwagę jej wartość hodowlaną.
– Przeanalizujmy jej stan fizjologiczny i gotowość do rozrodu.
– Używajmy reproduktorów tylko z najlepszej półki.
– Dbajmy o odpowiedni dozór weterynaryjny przed pokryciem klaczy, jak również w trakcie trwania ciąży.
– Decydujmy się na hodowlę tylko wówczas, gdy dysponujemy odpowiednimi warunkami środowiskowymi i odpowiednio dużym zasobem wysokiej jakości pastwisk.
Nasz ekspert: Klaudyna Prochowska