Zdolność do nauki źrebaków nie powinna być niedoceniana, wykazują to nowe badania. Elena Martinez de Andino i Sue McDonnell dowiodły, że źrebaki w wieku od 6 tygodni do 3 miesięcy, wykazują takie same zdolności jak te w wieku od 3 do 5 miesięcy.
Zdolność do nauki źrebaków:
W badaniu brało udział 26 kucyków szetlandzkich w wieku od 6 do 20 tygodni. Źrebaki uczyły się, że ich zachowanie może mieć dane konsekwencje, w tym przypadku była to nagroda. Miały one dotknąć pyskiem konkretnego pomalowanego w paski kamienia, aby ktoś ich podrapał (forma nagrody). Próby przeprowadzano w grupach zależnych od wieku i sesjach około 30 minutowych.
Para wyżej wspomnianych naukowców z Equine Behavior Lab w New Bolton Center, które jest częścią Kliniki Weterynaryjnej Uniwersytetu w Pensylwanii zaobserwowały, że oby dwie grupy były w stanie nauczyć się zadania i efektywność nauki była na zbliżonym poziomie.
Ciekawostką jest, że klacze, które stanowiły połowę badanych kucyków wykazywały się szybszą zdolnością nauki. 65 % źrebiąt spełniło kryteria zachowania, pamiętały na czym polega zadanie w okresie od 7-26 dni od jego nauczenia się. Były to pierwsze badania, które wykazały, że tak młode źrebaki mają zdolności uczenia się prostych czynności, w podobnym czasie co starsze zwierzęta.
Co oznacza, że o wiele szybciej można zaczynać szkolenie pewnych zadań, które zwyczajowo zaczyna się w późniejszym wieku źrebięcia. Ponadto badacze zwracają uwagę, że zabawy i przytulanie młodych zwierząt mogą mieć negatywne skutki na problemy behawioralne już u koni dorosłych.
Odpowiednie szkolenie młodego źrebaka może mieć pozytywny wpływ na zaznajomienie go z treningiem w przyszłości i rozumieniem człowieka, jako przewodnika. Jak to często bywa jedna badania prowadzą do kolejnych. Elena Martinez de Andino i Sue McDonnell chcą teraz sprawdzić jakie powinno być tempo treningu młodych koni, kiedy i jakich zadań mogą się uczyć. Ważną obserwacją podczas prób było to, że nie pojawił się żaden osobnik, który nie reagował na polecenia i „nie chciał się uczyć”. A w przypadku tego typu ćwiczeń z dorosłymi końmi często zdarzają się przypadki niechętne współpracy i wykonywaniu zadań.
Źródło: http://www.appliedanimalbehaviour.com/article/S0168-1591(17)30101-6/fulltext?cc=y=, 2.02.2017. MZ