Dbaj o zęby
Jeśli krawędzie zębów twojego konia są ostre lub nierównomiernie starte, może się zdarzyć, że koń nie będzie w stanie odpowiednio radzić sobie z gryzieniem pokarmów i będzie miał problem z dostarczeniem organizmowi odpowiednio wielu kalorii, żeby utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Zanim przyjdą mrozy, zaproś lekarza weterynarii, żeby skontrolował stan uzębienia twojego wierzchowca. Jeśli nie zdążyłeś, zrób to jak najszybciej! Może się okazać, że problemy z utrzymaniem wagi przez konia znikną jak ręką odjął!
Kopyta zimą
O zimowej opiece nad końskimi kopytami pisaliśmy już w listopadowym numerze Gallopu, przypomnimy wam jednak podstawowe informacje. Dbajcie o kopyta swoich wierzchowców codziennie, dokładnie czyszcząc je przed jazdą i po treningu. Jeśli koń nie pracuje codziennie, warto mimo to chociaż raz każdego dnia wyczyścić podeszwę kopyta i rowki strzałkowe. Od czasu do czasu warto też umyć kopyta środkiem dezynfekującym. Dbaj o czystą i suchą ściółkę w boksie i w miarę możliwości staraj się, żeby koń nie stał na błotnistym padoku.
Konie, które zimą nie będą pracować, dobrze jest w tym czasie rozkuć. Jeśli koń nadal potrzebuje podków, możesz rozważyć wkręcenie w nie haceli, dzięki którym nie będzie ślizgał się po zamarzniętym podłożu.
Stajnia i ośrodek
Jak przygotować na zimę mieszkanie naszego konia? Przed zimą koniecznie trzeba sprawdzić, czy budynek jest w dobrym stanie i nie wymaga drobniejszych ani poważniejszych napraw. Szczególną uwagę warto zwrócić na stan dachu i ścian (zwłaszcza w przypadku ścian stajni drewnianych).
Konieczność uszczelnienia nie oznacza jednak, że możesz uczynić stajnię całkowicie oddzieloną od otoczenia!
Dobra wentylacja jest bardzo ważna. To pozwala zachować świeże powietrze i zdrowe drogi oddechowe, a także zadbać o to, aby temperatura w stajni nie była zbyt wysoka. Aby konie mogły prawidłowo radzić sobie z mrozami, w stajni nie może być więcej niż 10 stopni cieplej niż na zewnątrz! W nieco cieplejsze dni polecamy wręcz wietrzenie stajni, czyli otwieranie drzwi lub okien, aby pozwolić na wymianę powietrza w stajni.
Konie powinny spędzać na dworze tyle czasu, ile to możliwe, aby utrzymać mięśnie i ścięgna w ruchu i zapewnić odpowiednie smarowanie stawów. Opiekunowie mogą wówczas spokojnie wyczyścić boksy, kiedy zwierzęta są na dworze. Zdarza się jednak, że wypuszczenie na padok jest niemożliwe – ekstremalnie niska temperatura, oblodzone podłoże i inne sytuacje mogą sprawić, że konie muszą pozostać w boksach. Wówczas tym bardziej musimy zadbać o suchą i czystą ściółkę i dobrą wentylację, aby amoniak i kurz nie szkodziły drogom oddechowym koni.
Zadbaj o odrobaczenie
Wprawdzie zima nie jest klasycznym momentem na odrobaczenie koni, jednak warto pamiętać, że jakiekolwiek problemy z pasożytami będą skutkowały trudnościami w utrzymaniu odpowiedniego odżywienia konia, jego wagi, a także z pobieraniem odpowiedniej ilości kalorii I utrzymaniem właściwej temperatury ciała. Dlatego jeśli zauważysz, że koń traci na wadze lub ma inne objawy, które mogą wskazywać na obecność pasożytów, sprawdź, czy odrobaczenie nie rozwiąże problemu.
Aktualne szczepienia
Koń powinien przed zimą mieć zawsze aktualne szczepienia. Ekstremalne warunki mogą spowodować spadek odporności zwierzęcia, a do tego wierzchowce startujące w zawodach halowych będą narażone na choroby zakaźne. Zimą konie spędzają więcej czasu na zamkniętej przestrzeni, gdzie łatwiej o zarażenie. Razem ze swoim lekarzem weterynarii opracuj odpowiedni kalendarz szczepień, uwzględniający podwyższone ryzyko związane z zimowymi startami i podróżami.
Zimowy trening
Zdrowy koń powinien także zimą mieć dostarczaną odpowiednią dawkę ruchu. Szczęściarze, których wierzchowce stoją w ośrodkach z halą, nie mają dobrych wymówek dla przerwania codziennych treningów, choć czasem okres zimowy może być dobrym momentem na planowe roztrenowanie konia. Pamiętaj jednak, że roztrenowanie musi następować stopniowo, a później należy stopniowo wdrażać konia do treningu. Bardzo szkodliwa dla konia jest sytuacja, kiedy z codziennych treningów gwałtownie przestawiamy się na okazjonalne przejażdżki, a potem, gdy temperatura wróci do normy, natychmiast próbujemy wrócić tam, gdzie skończyliśmy jesienią.
Jeśli nie dysponujesz halą, zwracaj baczną uwagę na podłoże. Zimą czasem można normalnie jeździć, ale jeśli na ujeżdżalni panuje gruda, nie wsiadaj na konia. Gdy podłoże jest pokryte śniegiem, możesz wybrać się na spokojny spacer. Bardzo uważaj na oblodzenie – poślizgnięcie może skutkować poważną kontuzją!
Przetrwanie zimy nie będzie problemem, jeśli podejdziesz do niej rozsądnie i będziesz pamiętał o podstawowych zasadach. Trzymajcie się ciepło!