Dyskusje na temat proponowanych zmian Reguł dla Rajdów długodystansowych, przyszłości Reiningu jako dyscypliny FEI oraz ogólnych Reguł sesji były głównymi tematami debaty na Zgromadzeniu Ogólnym FEI w Moskwie (RUS).
Zgromadzenie generalne FEI w Moskwie
Rajdy długodystansowe
Wiceprezydent FEI Mark Samuel, który działał jako łącznik zarządu FEI w komisji tymczasowej Endurance (ETC), której powierzono pełny przegląd przepisów dyscypliny, był moderatorem dedykowanej sesji Endurance. Bezkompromisowość wyróżniała go w przesłaniu dla delegatów o kluczowym znaczeniu pracy ETC i głosowania.
„Status quo był wyraźnie nie do przyjęcia. Teraz jest czas na działanie, a nie na więcej słów. Nasi partnerzy – konie, na nas liczą. ”
Oprócz informacji zwrotnych otrzymanych w ramach procesu konsultacji, federacje narodowe otrzymały dodatkowe informacje na spotkaniach grup regionalnych. W rezultacie ETC dokonała dodatkowych zmian proponowanych zasad, które zostaną poddane pod głosowanie na Zgromadzeniu Ogólnym, i zostały one szczegółowo wyjaśnione przez przewodniczącą komisji, dr Sarah Coombs.
Ona również podkreśliła znaczenie dobrostanu koni i równych szans: „Dobro konia jest naszym priorytetem numer jeden: nie konkurencja, nie interesy handlowe lub biznesowe, a nie wygoda administracyjna. Każdy z nas jest związany Kodeksem Postępowania dla dobra konia. Wymaga to przede wszystkim szanowania konia podczas zawodów i poza nimi. Używanie nielegalnych substancji stanowi nadużycie dobrostanu konia. Czysty Sport to podstawowy aspekt umowy o udział w zawodach FEI. Tam, gdzie stosowanie zakazanych substancji i kontrolowanych leków, a zwłaszcza powszechne stosowanie odczulania nerwów, pojawiło się w naszym sporcie, należy z tym rygorystycznie postępować ”.
Podczas sesji poruszono wiele tematów dotyczących proponowanych poprawek, którym pozwolono przekroczyć przydzielony trzygodzinny czas na debatę, aby umożliwić przedyskutowanie wszystkich punktów widzenia. Dyskutowano szczegółowo o minimalnej wadze sportowca, kwalifikacjach, odległościach jazdy, nowicjuszach, rotacji urzędników, zmianie trenerów i dacie wdrożenia w przypadku zatwierdzenia przepisów.
Reining
Dzisiejsze głosowanie w sprawie ogólnego zatwierdzenia zasad dotyczących wytrzymałości obejmie datę wdrożenia w 2020 r. Sesje rozpoczęły się debatą na temat przyszłości Reiningu. Dyskusje koncentrowały się na nowej umowie o współpracy między FEI a Krajowym Związkiem Koni Reiningowych (NRHA), a także na kluczowych wskaźnikach wydajności (KPI) mających na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju dyscypliny przez następne cztery lata, jeśli pozostanie ona w FEI. Umowa określa parametry partnerstwa dotyczące jurysdykcji wydarzeń, wdrożenia odpowiednich kontroli przez NRHA w celu monitorowania, czy dane wydarzenie ma charakter międzynarodowy czy krajowy, oraz konsekwencji jakiegokolwiek istotnego naruszenia.
Zarząd FEI zatwierdził warunki czteroletniej umowy, która została podpisana przez NRHA w dniu 13 listopada, ale kontrasygnata FEI oczekuje na zatwierdzenie przez Zgromadzenie Ogólne. Sabrina Ibáñez, sekretarz generalna FEI, otworzyła sesję, przedstawiając delegatom przegląd sytuacji od czasu wygaśnięcia pierwotnej umowy o współpracy FEI / NRHA w listopadzie 2018 r., A następnie wyjaśnienie potencjalnego czteroletniego planu działania w tej dziedzinie autorstwa Sven Friesecke, przewodniczącego Komitetu Reiningu FEI.
Informacje zwrotne od społeczności były w przeważającej mierze pozytywne dla utrzymania dyscypliny w rodzinie FEI, co również znalazło odzwierciedlenie w komentarzach wygłoszonych podczas porannej debaty.
Na dzisiejszym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Federacje Narodowe zostaną poproszone o głosowanie w sprawie utrzymania Reiningu jako dyscypliny FEI, na podstawie Umowy z NRHA i KPI, a także głosowanie w sprawie utrzymania dyscypliny w Statucie FEI. Jeśli dzisiejszy głos będzie pozytywny, FEI skontaktuje się również z American Quarter Horse Association (AQHA), aby uzgodnić warunki współpracy.
Planowana pełna rewizja przepisów sportowych dotyczących skoków, ujeżdżenia i paraujeżdżenia, która została zaplanowana na przyszły rok, zostanie przełożona na 2021 r. po Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020. Delegatów poinformowano, że po otrzymaniu informacji zwrotnych od federacji krajowych biorących udział w serii Pucharu Narodów FEI wycofało proponowane zmiany do art. 103 (oficjalne wydarzenia międzynarodowe) i 108 (tytuły zawodów) przepisów ogólnych FEI.
Omówiono również proponowane zmiany do art. 140 przepisów ogólnych FEI, obowiązkowy wymóg noszenia nakryć głowy podczas jazdy w dowolnym miejscu na terenie zawodów. Głosowanie to ma miejsce dziś osobno na Walnym Zgromadzeniu, z możliwością wyboru wdrożenia 1 stycznia 2020 r. lub ewentualnego odroczenia do 1 stycznia 2021 r., aby umożliwić edukację, a producentom wyprodukowanie wystarczającej ilości ochronnych kasków.
Wszystkie prezentacje z sesji są publikowane na Inside.FEI.org.