Upadki i poślizgnięcia
Jednym z rzadziej spotykanych urazów spowodowanych upadkiem, zwykle na skutek poślizgniecia się i uderzenia o twardą nawierzchnię, jest zwichniecie stawu barkowego. Sądzę, że warto o nim wiedzieć, gdyż kulawizna, która się wtedy pojawia, jest bardzo znacznego stopnia , koń odciąża kończynę kontuzjowaną, w spoczynku opiera się tylko przodkiem kopyta o podłoże. Właściciel zwykle podejrzewa złamanie kończyny. Oczywiście , niekiedy dochodzi do złamań odpryskowych łopatki lub kości ramiennej. Pełną diagnozę pozwala nam postawić tylko zdjęcie RTG.
Kolejną przypadłością już częściej występującą niż poprzednia, jest urazowe zapalenie mięśni barku. Przyczyną jest zwykle poślizgnięcie na śliskiej nawierzchni, upadek czy tez kopnięcie .Dochodzi do powstania krwiaka w zbitym miejscu , a także może dojść do zmiażdżenia mięśni. Głównym objawem jest oczywiście kulawizna, pojawia się także zwykle obrzęk, bolesny, ciepły w, najczęściej w miejscu krwiaka. Uraz dotyczy zwykle mięśni barku.
Bardzo często występującym urazem w okresie zimy , jest uszkodzenie skóry oraz pochewek ścięgnistych nadgarstka. Przyczyną są oczywiście upadki zwierzęcia . Zwykle pojawia się obrzęk nadgarstka bez kulawizny. Jeśli te drobne otarcia naskórka nie zostaną opatrzone( zwykła dezynfekcja skóry jest najczęściej wystarczająca), to może rozwinąć się nawet proces ropny i dochodzi wtedy do kulawizny.
Na skutek upadków na padoku może dojść nawet do złamania kości nadgarstka, na który zwykle upada wspinający się podczas igraszek padokowych koni.