Zimą nie tylko niska temperatura wpływa na zmianę końskiej diety. Brak słońca i zimowy niedobór witamin u koni także powinny zostać wzięte pod uwagę!
Zimowy niedobór witamin u koni
W zimowym okresie o niezbędne witaminy i minerały w końskiej diecie nie muszą zazwyczaj martwić się Ci właściciele, którzy swoim wierzchowcom podają specjalistyczne pasze w zalecanych ilościach. Inaczej sprawy się mają, gdy kopytne żywione są bardziej tradycyjnie, czyli po prostu sianem i owsem. Których z witamin może im więc brakować zimą?
Przede wszystkim należy wspomnieć o witaminie D, która jest syntezowana w skórze, a jej ilość zależy od działania promieni słonecznych. Kiedy więc dominują pochmurne dni i słońca jest mało, a konie nie spędzają dużo czasu na padokach i wychodzą w derkach, wówczas może zacząć jej brakować. Witamina ta jest szczególnie ważna w przypadku koni młodych, ponieważ wpływa na wchłanianie wapna, a także rozwój i utrzymanie prawidłowej struktury układu kostnego. Bywa też, że zimą koniom brakuje witamin E oraz A. Obydwie znaleźć można przede wszystkim w sianie dobrej jakości. Niestety, nawet takie siano po pewnym czasie przechowywania zawiera już o wiele mniejsze ilości witamin, które z czasem utleniają się.
Objawy i działanie
Poważnie niedobory witaminy D mogą objawiać się m.in. przez ogólne zmęczenie, bóle stawowo-mięśniowe, biegunkę czy też utratę apetytu. Z kolei niedobory witamin A oraz E wpływają na pogorszenie się wzroku i skóry oraz mogą być sygnalizowane przez problemy z koncentracją i rozdrażnienie.
Jeżeli nie jest się pewnym, czy koński organizm ma dostarczone niezbędne ilości witamin w okresie zimowym, warto skonsultować się ze specjalistą – końskim dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Jeżeli faktycznie koń potrzebuje dodatkowego wsparcia, wówczas zazwyczaj zalecane jest podawanie premiksów witminowo-mineralnych.