Zioła mogą nie tylko być uzupełnieniem końskiej diety. Są również pomocnym specyfikiem przy problemach skórnych i zranieniach. Jakie zioła dla końskiej skóry są najlepsze?
Zioła dla końskiej skóry i zranień:
- Rozmaryn – ma właściwości lecznicze. Przy nałożeniu bezpośrednio na rany i obtarcia, w postaci wywaru (oczywiście ostudzonego) pomaga oczyścić rany i przyspieszyć gojenie. Działa także przeciwbólowo
- Arnika górska (kupalnik górski) – bardzo dobrze pomaga na obicia i spuchnięte miejsca. Kwiaty Arniki zawierają laktony seskwiterpenowe, m.in. helenalinę, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, triterpeny, garbniki, kwasy organiczne. Nie należy jej stosować na otwartych ranach. Przy bezpośrednim nałożeniu łagodzi podrażnienia, likwiduje obrzęki i siniaki oraz pobudza krążenie krwi.
- Oczar – bardzo dobrze działa na rany i bolące miejsca, gdyż uszczelnia naczynia krwionośne. Jest delikatny dlatego można go wykorzystywać nawet na otwarte zranienia.
- Korzeń żywokostu – ma bardzo silne właściwości lecznicze tkanki kostnej. Pomaga także na stany zapalne stawów i ścięgien. Zawiera m.in. allantoinę która pobudza tkanki do regeneracji, garbniki, substancje śluzowe, polifenole, auksyny – hormon, który łatwo tworzy nową tkankę i szybko leczy rany. Pocięty na plasterki korzeń należy delikatnie rozgrzać, położyć w problematycznych miejscach i zabandażować.
- Olej z dziurawca – specyfik o intensywnej czerwonej barwie. Działa łagodząco na ukąszenia, swędzące miejsca oraz podrażnienia, pomaga także przy stanach zapalnych stawów. Można przygotować go samemu z kwiatów i oliwy w stosunku 1:4. Miksturę trzeba wystawić na słońce przez dwa tygodnie.
- Nagietek lekarski – kwiaty mają właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze. Może być stosowana, jako maść lub napar i okład. Działa łagodząco na skórę, zmniejsza siniaki i delikatnie czyści rany i przyspiesza ich gojenie.