Trwa to nie jedyne dobro, jakie można znaleźć na pastwisku. Poza nią są tam jeszcze inne pożyteczne rośliny, które będą świetnym uzupełnieniem końskiej diety. Oczywiście każde takie należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Ziołowa apteka dla koni – poznajcie kilka użytecznych ziół.
Ziołowa apteka dla koni – Wszechstronny Kolaż Końskiej Wiedzy #2
Mniszek lekarski – zwany potocznie mleczem. Chociaż wygląda niepozornie, to w jego żółtych płatkach kryje się mnóstwo naturalnego dobra. Bogaty w witaminy A, B, C oraz D jest doskonałym uzupełnieniem diety. Jakby tego było mało znajdziemy w nim także potas, sód, wapń i inne minerały kluczowe dla zdrowia. Ponadto mlecz posiada także właściwości oczyszczające organizm i pomagające pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Dodatkowo będzie także wsparciem dla koni, które regularnie startują w zawodach.
Mięta – to jedna z bardziej wszechstronnych roślin. Poza wspaniałym smakiem ma również niezwykle pożyteczne działanie. Roślina ta wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego usprawniając pracę jelit. Dodatkowo ułatwia wydalanie gazów i delikatnie pobudza apetyt u koni mających z nim problemy. Poza tym żucie mięty działa orzeźwiająco, co jest szczególnie istotne w czasie gorących dni.
Czosnek niedźwiedzi – ta długo niedoceniania roślina to prawdziwy skarb w zasobach natury. Jego główną zaletą jest fakt, że posiada podobne właściwości jak jego klasyczna odmiana, za to jest łatwiej przyswajalny i mniej obciąża układ pokarmowy. Jeżeli zauważymy go na naszym pastwisku, należy tylko się cieszyć. Roślina ta oczyszcza organizm i wzmacnia odporność. Działa także przeciwzapalnie i pomaga zwalczać wirusy, bakterie i grzyby. Będzie nieocenionym wsparciem w czasie walki z infekcją u naszego konia. Dodatkowo czosnek niedźwiedzi wspomaga trawienie, zwiększa wydzielanie żółci, wspomaga pracę jelit i zapobiega wzdęciom.
Rumianek – roślina ma szereg zastosowań. Ma właściwości przeciwzapalne rozkurczające i wspomaga gojenie się ran. Działa kojąco na układ pokarmowy przeciwdziałając wzdęciom i poprawiając perystaltykę jelit. Dodatkowo wykazuje także działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Dzięki zawartej w nim kumarynie Będzie także wsparciem dla nerwowych koni. Poza tymi zaletami rumianek ma także wałowości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego warto włączyć go do diety końskiego rekonwalescenta.
Tekst: Judyta Ozimkowska