Książę Filip, książę Edynburga, zmarł 9 kwietnia rano wieku 99 lat w zamku Windsor w Anglii. Był najdłużej pełniącym funkcję prezesa FEI (1964-1986), a następcą była jego córka księżniczka Anne, księżniczka królewska, która tę rolę sprawowała przez następne osiem lat.
Zmarł książę Filip – FEI oddaje hołd najdłużej urzędującemu prezydentowi FEI
Niektóre z największych osiągnięć sportowych księcia Filipa dotyczyły powożenia, który wprowadził jako nową dyscyplinę w FEI i pomógł rozwinąć się podczas jego prezydentury. Pomógł ustandaryzować międzynarodowe przepisy i sam stał się niezwykle utytułowanym zawodnikiem, zdobywając złoto drużynowe na mistrzostwach świata w powożeniu w 1980 roku i brąz w 1978, 1982 i 1984. W 1982 r. zajął również szóste miejsce indywidualnie.
Książę Filip również mocno wspierał serię FEI Pucharu Narodów, która jest obecnie jednym z klejnotów koronnych w kalendarzu skoków, i bardzo wspierał rozpoczęcie FEI Pucharu Świata w latach 70-tych. Odegrał również kluczową rolę w stworzeniu Światowych Igrzysk Jeździeckich FEI, lobbując na rzecz takich zawodów przez wiele lat, zanim ostatecznie po raz pierwszy odbyły się w Sztokholmie (SWE) w 1990 roku.
Miłość do koni Królowej Elżbiety II jest powszechnie znana, jej małżonek był także wszechstronnym jeźdźcem. Grał w polo w latach czterdziestych w Królewskiej Marynarce Wojennej i stał się jednym z 10 najlepszych brytyjskich graczy. Jeździecką pasję przekazali swoim dzieciom, zwłaszcza księciu Karolowi, który był również zapalonym graczem w polo. Księżniczka Anne zdobyła indywidualne złoto na Mistrzostwach Europy FEI w WKKW w 1971 roku, a także indywidualne i drużynowe. srebro cztery lata później, zanim została pierwszą Brytyjką z rodziny królewskiej, która wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.
Wnuki księcia Filipa również odziedziczyły zamiłowanie do sportów konnych. Córka księżniczki Anny, Zara Tindall, zdobyła tytuł mistrza świata w WKKW w 2006 roku i srebrny medal drużynowy dla Wielkiej Brytanii na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Książęta William i Harry są również regularnie widywani podczas gry w polo.
Urodzony na Korfu w Grecji i wykształcony we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, miał zaledwie 18 lat, kiedy wstąpił do Królewskiej Marynarki Wojennej w 1939 roku. Podczas II wojny światowej służył we flotach Morza Śródziemnego i Pacyfiku, w 1952 roku osiągnął stopień Komendanta. W wieku 26 lat ożenił się z ówczesną księżniczką Elżbietą w listopadzie 1947 roku.
„Odejście księcia Filipa to ogromna strata dla sportu jeździeckiego, a jego dziedzictwo, szczególnie w FEI, będzie żyło przez wiele następnych dziesięcioleci”, powiedział prezes FEI Ingmar De Vos. „Po raz pierwszy spotkałem go w Londynie na Walnym Zgromadzeniu FEI w 2005 roku i ponownie na Mistrzostwach Europy FEI WKKW w Blair Castle w 2015 roku. Był człowiekiem o niesamowitej energii i wielkim poczuciu humoru, a FEI było zaszczycone, że miało go jako naszego najdłużej urzędującego prezydenta.
„Jego oddania sportom jeździeckim nie można lekceważyć i nigdy nie zostanie zapomniane, zwłaszcza w społeczności jeździeckiej. Urodził się w tym samym roku, w którym powstała FEI i niestety nie będzie z nami, aby świętować swoje własne i FEI, stulecie w tym roku. Będziemy świętować jego życie i wspominać go jako wielkiego ambasadora naszego sportu ”.