Zmiana kierunku w kole – brzmi prosto, ale jest to ćwiczenie wymagające dużego skupienia, koncentracji i sporych umiejętności. Regularnie wprowadzane do treningu pomoże wam uzyskać świetne rezultaty!
Wszyscy wiemy, że konie mają stronę „lepszą” i „gorszą”. Jednym z elementów szkolenia ujeżdżeniowego jest próba wyeliminowania tej nierównowagi. Dziś proponujemy Wam ćwiczenie, które może pomóc zauważyć problemy z wyprostowaniem konia. Ma też wiele innych zalet – wykorzystując jazdę po kole pomaga w skoncentrowaniu i rozluźnieniu wierzchowca, wzmacnia jego uważność na pomoce i pozwala zweryfikować wyniki dotychczasowego szkolenia.
Ćwiczenie nadaje się już dla zaawansowanego konia w wieku 5-6 lat. Jego poprawne wykonanie wymaga zebrania – nie próbujcie go na koniach, które nie osiągnęły jeszcze tego stopnia skali szkoleniowej!
Zmiana kierunku w kole – wykonanie
Zacznij od uzyskania dobrego, równego roboczego kłusa na kole o średnicy 20 metrów. Koń powinien utrzymywać takie samo tempo, bez przyspieszeń czy zwalniania. Wierzchowiec powinien też być w pełni na tobie skoncentrowany – będzie to niezbędne do prawidłowego wykonania ćwiczenia.
Następnie, pozostając na kole, rusz galopem roboczym. Przejedź galopem połowę koła. Galop również powinien być równy, pod kontrolą. Zmiana chodu nie powinna spowodować zmiany obwodu koła, nie pozwalaj koniowi wypadać na zewnątrz. Gdy przejedziesz połowę koła, wjedź do środka, wykonując zmianę kierunku w kole. Dokładnie na środku koła wykonaj zatrzymanie z galopu. Pamiętaj, żeby przygotować konia do zatrzymania wykonując półparadę. Przypilnuj, by zatrzymanie było płynne, a nie gwałtowne, by koń nie przerzucał ciężaru ciała na przednie nogi (stanie się tak z pewnością, jeśli nie będzie odpowiednio przygotowany do wykonania ćwiczenia!) oraz aby podstawił zad. Przez chwilę koń powinien pozostać w nieruchomości, potem rusz kłusem roboczym i kontynuuj zmianę kierunku w kole. Przejedź kłusem roboczym pół koła, zagalopuj… i powtórz wszystko kilka razy.
To ważne!
To ćwiczenie wymaga dużego skupienia i koncentracji. Miejsca jest niewiele, a ty musisz przygotować konia do właściwej reakcji na twoje pomoce. Jeśli wierzchowcowi brakuje równowagi, nie jest odpowiednio wyprostowany bądź elastyczny – na pewno będzie to od razu widać w zatrzymaniu. To samo dotyczy wrażliwości na pomoce i przepuszczalności. Koń nie może gubić rytmu, przyspieszać ani zwalniać, musi utrzymywać robocze tempo zarówno w kłusie, jak i w galopie. Ty zaś musisz precyzyjnie oddziaływać na wierzchowca.
Korzyści z ćwiczenia
- poprawia równowagę i wyprostowanie
- poprawia koncentrację
- wpływa na przepuszczalność i elastyczność