Początki pandemii dla wielu osób były bardzo stresujące. Niewiedza, niepewność to tylko niektóre z czynników, które wpływały negatywnie na stan psychiczny niejednego z nas, od marca i w kolejnych miesiącach. Warto zwrócić uwagę, że czas tzw. lockdownu mogły lepiej znosić osoby, które są właścicielami zwierząt – tak sugerują badania naukowców.
Zwierzęta domowe i konie – jak wpływają na nasz poziom stresu w czasie pandemii?
Wydaje się, że zwierzęta działały jako bufor przed stresem psychologicznym podczas fazy zamknięcia z powodu Covid-19, jak sugerują wyniki ostatnich badań. Wspólna praca Uniwersytetu York i Uniwersytetu Lincoln w Anglii, wykazała, że posiadanie zwierzaka wiązało się z utrzymaniem lepszego zdrowia psychicznego i zmniejszeniem odczucia samotności.
W badaniu na 6000 osób około 90% z nich miało chociaż jedno zwierzę domowe. 334 uczestników tj. 6,3% właścicieli zwierząt biorących udział informowało, że posiadają konia lub kuca. Co ciekawe badanie wykazało, że siła więzi człowiek-zwierzę nie różni się znacząco między różnymi gatunkami zwierząt.
Ponad 90 procent respondentów stwierdziło, że ich zwierzak pomógł im poradzić sobie emocjonalnie z zamknięciem, a 96 procent stwierdziło, że dzięki ich zwierzakowi zachowali sprawność i aktywność fizyczną.
Zwierzę, choć jak sugerują naukowcy może być buforem negatywnych uczuć i obaw, był także powodem do zmartwień w tym czasie, co jest całkowicie zrozumiałe. 68 procent właścicieli zgłosiło, że martwiło się o swoje zwierzęta w czasie całkowitego zamknięcia, w związku z takimi problemami, jak ograniczenia dostępu do opieki weterynaryjnej i zapewnienia potrzeby ruchu. Poważnym zmartwieniem byłaby organizacja opieki nad podopiecznym na czas zachorowania właściciela.
„Wyniki tego badania wykazały również potencjalne powiązania między zdrowiem psychicznym ludzi, a więziami emocjonalnymi, jakie tworzą ze swoimi zwierzętami” – powiedziała naczelna autorka, dr Elena Ratschen z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu York.
„Odkryliśmy również, że w tym badaniu siła więzi emocjonalnej ze zwierzętami nie różniła się statystycznie między gatunkami zwierząt. To oznacza, że ludzie w naszej próbie czuli się średnio tak samo blisko emocjonalnie w stosunku do np. świnki morskiej, jak do ich psa.”
Współautor, profesor Daniel Mills ze Szkoły Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie w Lincoln, powiedział, że badania są obecnie szczególnie ważne, ponieważ pokazały, jak obecność zwierzęcia towarzyszącego w domu i poza nim może chronić, przed niektórymi stresami psychologicznymi związanymi z zamknięciem.
W nawiązaniu do wyników naukowcy zwracają uwagę, jak w czasie pandemii ważne jest dla właścicieli zwierząt zapewnienie odpowiedniego wsparcia i opieki weterynaryjnej nad zwierzętami.
„Jednak ważne jest, aby każdy również doceniał potrzeby swojego zwierzaka, ponieważ nasze inne prace pokazują, że ich niespełnienie, może mieć szkodliwy wpływ nie tylko na zwierzęta, ale i na ludzi”.
Dr Ratschen dodała bardzo ważną uwagę: „Chociaż nasze badanie wykazało, że posiadanie zwierzaka może złagodzić niektóre szkodliwe psychologiczne skutki zamknięcia z powodu Covid-19, ważne jest, aby zrozumieć, że odkrycie to jest mało prawdopodobne, aby miało znaczenie kliniczne i nie uzasadnia żadnej sugestii, aby ludzie kupowali zwierzęta domowe, aby chronić swoje zdrowie psychiczne podczas pandemii ”.
Według danych statystycznych od lat blisko połowa Polaków posiada zwierzę domowe, wśród nich najwięcej jest właścicielu psów i kotów. Według danych Polskiego Związku Hodowców Koni z 2018 w Polsce było ponad 100 tysięcy właścicieli koni.
Źródło: Ratschen E, Shoesmith E, Shahab L, Silva K, Kale D, Toner P, et al. (2020) Human-animal relationships and interactions during the Covid-19 lockdown phase in the UK: Investigating links with mental health and loneliness. PLoS ONE 15(9): e0239397. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0239397