Kluczowe geny związane z motywacją i zaangażowaniem mogą wyjaśniać sukces folblutów.
Zwycięstwo w genach – sukces folblutów
Nowe badania dowiodły, że geny związane z zachowaniem mogą odgrywać dużą rolę wpływając na cechy fizyczne koni rasy pełnej krwi, które decydują, że królują na torach wyścigowych. Naukowcy, w recenzowanych badaniach opublikowanych w czasopiśmie Animal Genetics, ustalili, że istnieje genetyczny wkład w to, czy koń może ścigać się i zidentyfikowali geny związane z zachowaniem, które mogą być kluczowymi czynnikami wpływającymi.
Jednym z tych genów jest PRCP, który na podstawie tych wyników można uznać za „gen motywacji”. Prace zostały przeprowadzone przez naukowców z University College Dublin i firmy zajmującej się badaniami naukowymi nad końmi – Plusvital. Badania prowadził profesor Emmeline Hill, który jest również głównym naukowcem w Plusvital.
Hill zauważył, że wysoki odsetek źrebiąt pełnej krwi angielskiej, które nie startują w wyścigach, pomimo tego, że są specjalnie hodowane w tym celu, ma duży wpływ ekonomiczny nie tylko na właściciela, ale także na przemysł wyścigowy jako całość. Mówi, że identyfikacja kluczowych genów otwiera duże możliwości dla tego sektora.
„Nasze badanie obejmowało 4500 koni, niektóre z nich, które ścigały się, a inne nie. Ustanowiły mierzalne powiązanie genetyczne z przyszłym potencjałem wyścigowym i zidentyfikowało kilka genów o szczególnym znaczeniu”.
„Najważniejsze geny wydają się być zaangażowane w cechy neurologiczne lub behawioralne. Jest to fascynujące w kontekście ocen trenerów, że „podejście” konia do treningu jest jednym z najważniejszych aspektów pozytywnego wyniku na torze wyścigowym. Wykazano, że jeden z genów, znany jako PRCP, wiąże się z tym, że myszy dobrowolnie biegają w kołowrotkach.”
„Nasze odkrycia potwierdzają teorię, że tak jak u ludzi, motywacja do ćwiczeń może być kluczowym czynnikiem w utrzymaniu reżimu treningowego i osiągnięciu wysokiego poziomu sprawności. Niektóre konie są naturalnie chętniejsze do pracy niż inne. Może to objawiać się bezpośrednio w środowisku treningowym, ale możliwe jest również, że są bardziej subtelne efekty z młodszego wieku. To znaczy bardziej aktywny źrebak lub roczniak na padoku prawdopodobnie wzmocni się lepiej niż inni, którzy są mniej naturalnie zmotywowani do zabawy i poruszania się, a to może mieć efekt domina w późniejszym życiu”, sugeruje.
Oprócz ustanowienia powiązania genetycznego, naukowcy opracowali nowy test predykcyjny do określania szans, jakie ma koń na rozpoczęcie startów w ich dwu- i trzyletnich sezonach wyścigowych.
Model prognostyczny analizuje DNA konia, a następnie klasyfikuje je jako mające„ wysoką ”,„ średnią ”lub„ niską ”szansę na rozpoczęcie startów.” Konie sklasyfikowane jako „Wysokie” mają większe szanse na udane starty na torach wyścigowych, bardziej prawdopodobne jest, że będą startować w większej liczbie wyścigów, częściej będą miały wyższe zarobki, ale co ciekawe, nie mają znacząco innej ceny sprzedaży.
To, według Hilla, jest cenną informacją, której nawet najzdolniejsi na rynku nie są w stanie ocenić na podstawie rodowodu lub oceny fizycznej konia.
„Oczywiście genetyka nie może sama zastąpić obecnych narzędzi. Istnieje wiele innych powodów, dla których koń nie może się ścigać, z powodu kontuzji lub obecności zaburzeń ograniczających wydajność. Chociaż istnieją narzędzia do badań weterynaryjnych dla tych, obecnie nie ma innych sposobów na określenie motywacji młodego konia do ćwiczeń innych niż obserwacja długoterminowa, a wtedy może być już za późno, aby wyciągnąć z nich to, co najlepsze”.
Mówiąc o zastosowaniu testu w praktyce, Simon Chappell, wczesny twórca technologii testowania genetycznego Plusvitalu i hodowca Decrypt, powiedział, że wśród dużej liczby koni, które testował, widział „niesamowitą korelację” między końmi o wysokim potencjale, które dobrze sobie radzą na torze wyścigowym, a końmi, które mają niski potencjał, a które nie osiągnęły oceny.