Koń zdrowy, pełen energii i chętny do pracy – jak to osiągnąć? Prawidłowe żywienie koni to jeden z warunków na drodze do tego celu! Poznaj podstawowe zasady, które nim rządzą.
Najpierw objętość…
Konie w naturalnym środowisku jedzą ok. 16 godzin na dobę. Jeśli chcemy, żeby nasze wierzchowce dobrze się czuły, i aby ich układ pokarmowy działał prawidłowo, powinniśmy pamiętać o dostarczeniu odpowiednich dawek paszy objętościowej. Najlepiej w tej roli sprawdzi się siano lub – w sezonie letnim – pastwisko. Konie niepracujące często nie potrzebują już dodatkowego żywienia, wystarczy im dostęp do lizawki, dzięki któremu uzupełnią minerały. Optymalna dzienna dawka siana to ok. 2% masy ciała konia, jednak jeśli koń nie ma problemów z nadwagą, można bez obawy podawać więcej.
Pamiętajcie, że żywienie koni powinno przede wszystkim opierać się o paszę objętościową uzupełnianą treściwą – nigdy na odwrót! Dieta koni powinna być bogata we włókno. Dlatego najbardziej naturalne żywienie koni opiera się o bogate w ten składnik siano czy trawę, stanowiące zarówno źródło energii (poprzez lotne kwasy tłuszczowe) jak i element budulcowy (białko mikroorganizmów). Dodatkowo włókno w jelicie grubym tworzy rodzaj gąbki wiążącej wodę i elektrolity, które mogą być wykorzystane przez konia w czasie wysiłku.
…potem treść!
Konie pracujące i o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię potrzebują uzupełnienia diety paszą treściwą. W Polsce rolę tę zazwyczaj spełnia owies, ale nie musi to być tylko on. Jego część (lub całość) można zastąpić np. wysłodkami buraczanymi (są bardziej energetyczne od owsa, a zawierają mniej białka i cukrów). Wysłodki nie powinny zawierać dodatku melasy – zawiera dużo sacharozy, która jest dla koni niebezpieczna i może prowadzić do ochwatu. Wysłodki powinno się namaczać, najlepiej 10-12 godzin przed podaniem. Po namoczeniu powinny być w całości zużyte, ponieważ w przeciwnym razie łatwo i szybko ulegają zepsuciu. Istnieją też inne naturalne alternatywy dla owsa. Można też korzystać z gotowych mieszanek paszowych, które zapewniają zbilansowane żywienie koni.
Żywienie koni drogą do dobrostanu
Żywiąc konie hodowlane, rekreacyjne czy sportowe musimy pamiętać, że najważniejszym efektem ma być ich zdrowie i dobre samopoczucie. Naturalne żywienie koni to zaspakajanie potrzeb organizmu, ale nie tylko potrzeb energetycznych, ale także behawioralnych. Ważna jest świadomość czego potrzebuje nasz koń, dlaczego się decydujemy na daną paszę czy dodatek żywieniowy.