Mongol Derby-najdłuższy i najtrudniejszy wyścig konny na Ziemi. Po sześciu dniach trwania Mongol Derby Jakkie Mellet hodowca ziemniaków z Afryki Południowej pokonując szóstego dnia 880 km z 1000 wyprzedzał australijskiego olimpijczyka!
Mongol Derby-najdłuższy i najtrudniejszy wyścig konny na Ziemi
Niedaleki dystans za Jakkiem Melletem miał australijski olimpijczyk w pięcioboju nowoczesnym Ed Fernon z Sydney. Na trzecim miejscu długo znajdował się zawodnik również z Afryki Południowej z Barry Armitage, który pierwszy raz startował w 2012 roku, jednak został zdyskwalifikowany i otrzymał karę weterynaryjną. Ostatecznie zwycięstwo jednak należy do dwóch zawodników! Ed Fernon i Barry Armitage wspólnie znaleźli się na pierwszym miejscu Mongol Derby.
Opublikowany przez Mongol Derby na 15 sierpnia 2017
40 km za pierwszą trójką są kolejni Australijczycy William ‘Dingo’ Comiskey i Warren Sutton. Olimpijczyk Ed Fernon ma już doświadczenie na dystansie 1000 km konno, pokonał trasę z Braidwood w New South Wales do Melbourne przez Snowy Mountains.
Organizatorzy podkreślają, że kłopotliwa pogoda podczas tegorocznego Derby sprawia, że wyścig jest wyjątkowo wyczerpujący. W obliczu ciężkich deszczy i przeszywającego zimna już trzech uczestników musiało wycofać się z wyścigu z powodów zdrowotnych.
Brytyjka Jane Boxhall zrezygnowała po ciężkim upadku, Amerykanka Julia Fisher musiała opuścić trasę wyścigu ze względu na połamane żebra. Rick Helson doświadczył odwodnienia i hipotermii, w trosce o zdrowie musiał zakończyć wyścig.
W tym roku Mongol Derby odbywało się po raz dziewiąty i na starcie wyścigu stanęło aż 41 zawodników! Wśród nich zeszłoroczny zwycięzca William Comiskey, który na co dzień jest zawodnikiem rodeo, wkkw i skoczkiem. Swoje umiejętności szkoli na farmie bydła w Queensland.
Wśród nietypowych z zawodu uczestników wyścigu znajdują się także: hodowca drobiu, hodowca strusi, treser psów, bankier, prywatny detektyw, artysta.
W książce Rekordów Guinessa Mongol Derby widnieje jako najdłuższy wyścig konny na świecie. Trasa prowadzi przez stepy mongolskie systemem tras wysłanników Czyngis-Chana utworzonych w 1224 roku.
Konie wyścigowe pochodzą od lokalnych hodowców, ludności koczowniczej i osób specjalizujących się w hodowli koni na wyścig. Jeźdźcy zmieniają swoje wierzchowce co 40 km. Organizatorzy co roku wybierają ok. 1400 koni, które przed Derbami przechodzą specjalne treningi.
BA heads out from final horse station 26 during day 7 of The 2017 Mongol Derby on 15.8.2017. in Mongolia. Picture by: (C) Julian Herbert.
Opublikowany przez Mongol Derby na 16 sierpnia 2017
MZ