Urazy głowy u koni mogą prowadzić do omdleń. Jeśli twój koń niepokojąco się zachowuje, warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie doznał właśnie urazu głowy.
Jeśli twojemu koniowi przydarzyła się utrata przytomności, koniecznie zbadaj różne możliwe przyczyny. Wśród nich są m.in. choroby serca, udar cieplny, narkolepsja, a także uraz głowy.
Urazy głowy u koni
Jednym z powodów, dla których koniom zdarza się utrata przytomności, może być zjawisko znane także u ludzi, czyli wstrząśnienie mózgu. Przyczyną jest zwykle uraz czaszki prowadzący do pojawienia się zaburzeń świadomości lub utraty przytomności.
Przyczyny takiego urazu mogą być różne. Może się zdarzyć, że koń uderzy głową w belkę bądź niski sufit stajni, przyczepy czy myjki. Do wstrząśnienia może dojść także podczas upadku konia czy wpadnięcia na przeszkodę – przyczyną może być także kopnięcie przez innego konia.
W przypadku wstrząśnienia mózgu objawy występują oczywiście najczęściej od razu po urazie. Dla osoby obserwującej takie zdarzenie, wygląda to bardzo niepokojąco, gdyż zwierzę się nie porusza, jest rozluźnione, ma wiotkie mięśnie, brak odruchów, może dojść nawet do mimowolnego oddawania moczu i kału, dosyć często pojawia się również oczopląs, który towarzyszy rozszerzonym źrenicom i rozwartym powiekom.
Jeśli mamy do czynienia z lekkim urazem czaszki, częstość pulsu i oddechów jest prawidłowa, a zwierzę dochodzi do siebie po kilku minutach. Jeżeli natomiast uraz jest cięższy, dochodzi do znacznego zwolnienia akcji serca oraz oddechów, może dojść do całkowitej utraty przytomności, zwierzę w tym przypadku może dochodzić do siebie przez klika godzin, nawet do dwóch dni.
Zwierzę po podjęciu pozycji stojącej chwieje się jeszcze przez jakiś czas, poruszanie można określić jako niezdarne. Niebezpieczeństwo jakie niesie ten stan, to przede wszystkim złamanie czaszki, a także uszkodzenie tkanki mózgowej, nawet obrzęk mózgu, krwawienie lub krwiak mózgu.
Mózg oprócz wstrząśnienia narażony jest też na stłuczenie. Jest to uraz, do którego dochodzi w związku ze złamaniem kości czaszki. W tym ostatnim przypadku pojawiają się typowe dla danego regionu mózgu objawy.
Początkowo obserwujemy objawy ciężkiego wstrząśnienia mózgu. Koń jest osowiały lub też nieprzytomny. Zwykle leży na boku, mogą pojawiać się ruchy wiosłowe (niekontrolowane poruszanie nogami), lub jedno czy też obustronne porażenie kończyn. Może wystąpić spontaniczne oddanie moczu i kału. Brak jest reakcji na światło.
Jeśli Twój koń doznał urazu głowy bądź przejawia niepokojące objawy, natychmiast wezwij lekarza weterynarii!
Tekst: lek. wet. Anna Małoszyc