Brud, wilgoć i kurz – skórzany sprzęt w stajni nie ma łatwego życia. Dlatego jeśli chcecie jak najdłużej cieszyć się jeździeckim ekwipunkiem, to warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Jednak by mieć pewność, że istotnie taka będzie należy uważnie czytać składy. Podpowiadamy, jakie składniki powinien zawierać dobry smar do skór.
Dobry smar do skór to…
W pielęgnacji sprzętu przede wszystkim warto postawić na produkty naturalne. Jednak musicie być czujni i studiować etykiety. Pamiętajcie, że im jakiś składnik jest dalej na liście, tym jest go proporcjonalnie mniej. Dlatego zanim kupicie produkt reklamowany jako ten, który zawiera wosk pszczeli, sprawdźcie, czy nie jest on umieszczony pod koniec składu. Inaczej będzie jedynie nic nieznaczącym dodatkiem, którego jest tak mało, że równie dobrze mogłoby go nie być wcale.
Warto, by w produkcie do pielęgnacji skór znalazł się wosk pszczeli. Ta naturalna substancja tworzy zaporę przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych. Im jest jej w składzie więcej, tym lepiej. Chociaż nie jest to priorytet, to poza właściwościami pielęgnującymi nadaje on także produktowi przyjemnego zapachu.
Drugim ważnym składnikiem są oleje roślinne, jednak w tym wypadku niezwykle ważne jest ich pochodzenie i jakość. W składzie warto szukać też oleju z avocado ze względu na jego doskonałe właściwości zatrzymujące wodę w skórze. Dodatkowo chroni ją przed promieniami UV i wysuszeniem. Warto także rozejrzeć się za olejem kokosowym. Świetnie nawilża i nadaje elastyczności. Nie mówiąc o oszałamiającym zapachu.
Jeśli o tym ostatnim mowa, to bardzo pożądanym składnikiem w produktach pielęgnacyjnych jest także masło kakaowe. Poza właściwościami silnie nawilżającymi posiada także przeciwutleniacze, które chronią wyroby skórzane przed zgubnym upływem czasu. Niestety, ze względu na wysoką cenę nie jest to najbardziej popularny składnik.
Oczywiście, nie moglibyśmy zapomnieć o lanolinie. Pozyskiwana z owczej wełny posiada właściwości nawilżające i antybakteryjne. Pomaga także w walce z grzybami – zwłaszcza pleśnią. Skóra potraktowana preparatem z jej zawartością staje się miękka, elastyczna i nie chłonie tak bardzo wody. Jednak by lanolina miała te wszystkie właściwości, ważne jest, by w 100 % została pozbawiona wody.
W trakcie poszukiwania produktu idealnego pamiętajcie, że zasada jest podobna jak przy kosmetykach – im krótszy i bardziej naturalny skład, tym zazwyczaj lepiej dla skóry. Najlepiej unikać produktów z parafiną w składzie i innymi chemicznie uzyskanymi produktami. Wprawdzie dobrze zatrzymują wodę, jednak na dłuższą metę pogarszają stan naszego sprzętu.
Tekst: Judyta Ozimkowska