Jeździectwo jest jednym z niewielu sportów, w którym kobiety i mężczyźni rywalizują ze sobą na równi. Choć trzeba przyznać, że wyścigi konne są postrzegane jako konkurencja zdominowana przez mężczyzn. Jednak według analizy brytyjskich specjalistów dżokeje i dżokejki osiągają identyczne wyniki na torach wyścigowych w Wielkiej Brytanii. Kobiety startujące w wyścigach konnych są wciąż rzadkością, czy badania będą początkiem poważnych zmian?
Kobiety startujące w wyścigach konnych nie są gorze od mężczyzn
Badania Uniwersytetu w Liverpoolu w pełnej wersji zostaną dopiero opublikowane, analizują ponad 1,25 miliona indywidualnych startów w wyścigach. System bierze m.in. pod uwagę jakość koni jakie dosiadali jeźdźcy, w jakiego typu wyścigach startowali. Okazuje się, że na przestrzeni 14 ostatnich lat dżokejki radziły sobie nie gorzej niż dżokeje.
Zaledwie 11,3% licencji wyścigowych w Wielkiej Brytanii należy do kobiet. Badania obejmowały 128 488 gonitw i 1 255 286 indywidualnych startów. W 5,2% z nich brały udział kobiety, startowały zarówno w gonitwach bez przeszkód, jak i z przeszkodami. W przeciągu 14 lat maksymalnie stanowiły do 10% wszystkich startujących w zależności od klasy gonitwy.
Badania zostały przeprowadzone i przeanalizowane przez Vanessę Cashmore menadżerkę Northern Racing College, która niedawno zakończyła udział w projekcie Thoroughbred Horseracing Industries MBA zorganizowanym przez British Horseracing Authority (BHA) i Racing Foundation.
Aby analiza była wiarygodna Vanessa Cachmore brała pod uwagę rodzaj licencji, klasy wyścigów i jakości dosiadanych wierzchowców, wraz z analizą porównawczą liczby startów, współczynnika wygranych i wygranymi pieniędzmi.
„W tej analizie znaleziono wiele zmiennych, które mogą mieć wpływ na średnie wyniki kobiet w porównaniu do mężczyzn, takie jak częstotliwość startów oraz klasa wyścigów w jakich biorą udział, czy jakich wierzchowców dosiadają.”
W analizie wykorzystany został model statystyczny, który jednoznacznie wykazał, że kobiety startujące w wyścigach startowały na takim samym poziomie jak mężczyźni. “Wyniki tego badania mają zarówno znaczenie akademickie i mają potencjalne znaczenie dla decyzji politycznych dotyczących wyścigów konnych ” – dodaje autorka.
BHA w związku z publikacją badań mówi, że już podjęli współpracę z Diversity in Racing Steering Group oraz zobowiązuje się do podjęcia kroków w celu wyeliminowania dysproporcji między możliwościami startów w wyścigach rożnych klas dla mężczyzn i kobiet.
Dyrektor naczelny Nick Rust mówi, że badania potwierdzają to co w środowisku wyścigów wyczuwa się od dłuższego już czasu. Umiejętności dżokejek są, co najmniej na takim samym poziomie jak mężczyzn. Zauważa również, że sporty jeździeckie są jednymi z niewielu w Wielkiej Brytanii, w których kobiety i mężczyźni rywalizują ze sobą na równi i wyścigi konne także powinny być rozpatrywane w ten sposób.