PZJ opublikował odświeżony regulamin odznak jeździeckich PZJ. Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy i jakie będą one miały znaczenie dla zdających?
System odznak jeździeckich – brązowa, srebrna i złota odznaka – ma na celu weryfikowanie i stopniowanie umiejętności jeźdźców. Ma poprawić bezpieczeństwo, a także wyznaczyć konkretne punkty w procesie szkolenia. Teraz Związek uznał, że nadszedł czas na wprowadzenie korekty w regulaminie odznak. Co się zmieni i jakie będzie to miało znaczenie dla zdających?
Nowy regulamin odznak jeździeckich PZJ
W nowym regulaminie znalazł się szereg zmian. Wśród nich jest obniżenie wieku, w którym można starać się o odznaki. Kandydaci do brązowej odznaki muszą mieć teraz (wg roku urodzenia) 7 lat, srebrnej 8, zaś do złotej – 14 lat. PZJ informuje też, że zniesiony zostanie okres karencji między egzaminami – do kolejnego egzaminu na odznakę można będzie podchodzić “właściwie w najbliższym możliwym terminie”.
Istotne zmiany dotyczą egzaminu praktycznego. W części skokowej zlikwidowana została linia obowiązkowego zatrzymania. Egzaminatorzy ocenią umiejętność panowania nad koniem na podstawie czworoboku i jazdy w części skokowej. Egzaminator będzie mógł podczas próby sokowej wydać polecenie, aby zdający zatrzymał konia w określonym miejscu. Panowanie nad koniem będzie jednym z ważniejszych kryteriów oceny. Podczas części praktycznej dopuszczono też możliwość korzystania z innego kiełzna niż zwykłe wędzidłowe, jednak egzaminator będzie mógł poprosić o zmianę kiełzna na zwykłe, jeśli uzna, że zastosowane kiełzno jest niedostosowane do umiejętności jeźdźca.
Nowa forma części teoretycznej
Zmianie ulegnie też sposób przeprowadzania egzaminu teoretycznego. Do tej pory zdający mieli do dyspozycji zestaw pytań, które mogły pojawić się na egzaminie. Teraz egzamin teoretyczny będzie miał charakter rozmowy. Lista pytań pozostaje aktualnym punktem odniesienia, jednak nie jest to sztywny zestaw. Zdający będzie musiał wykazać się umiejętnością dyskusji na zadany temat, a nie jedynie opanowaniem pamięciowym podanych zagadnień. PZJ zapowiada, że sama lista zagadnień będzie niedługo zaktualizowana.
W regulaminie znalazła się też istotna zmiana dotycząca składu Komisji Egzaminacyjnej. W myśl nowych zapisów możliwe będzie, aby w skład Komisji wchodziły dwie osoby spokrewnione bądź stacjonujące w jednym ośrodku, jeśli skład takiej komisji zatwierdzi WKE. PZJ zaleca jednak rotację egzaminujących i korzystanie z pomocy egzaminatorów w innych ośrodków.
Całość nowego regulaminu znajdziecie TUTAJ.
Anna Mędrzecka