Naukowcy na całym świecie dość intensywnie pracują nad tematem wstrząśnienia mózgu, kilka dni temu pisaliśmy dla Was o badaniach nad lekiem, który pomógł by osobom z urazem mózgu. Tym razem naukowcy starali się rozpoznać tajemnice wstrząśnienia mózgu.
Tajemnice wstrząśnienia mózgu – na czym dokładnie polega?
Dlaczego niektóre uderzenia głowy powodują wstrząs mózgu, podczas gdy inne go nie powodują, pomimo podobnego charakteru uderzenia?
Koncepcja wydaje się prosta: uderzenie w głowę może doprowadzić do wstrząsu mózgu. Jednak naukowcy z Stanford University w Kalifornii donoszą, że w większości przypadków sytuacja nie jest tak oczywista.
Zespół badawczy opublikował wyniki na łamach Physical Review Letters i tłumaczy, że kluczowa różnica między uderzeniami, które doprowadziły do wstrząsów, a tymi, które nie doprowadziły leży w tym jak i gdzie mózg uległ wstrząsom.
Łącząc dane zarejestrowane od amerykańskich piłkarzy z komputerowymi symulacjami mózgu, zespół pracujący z Davidem Camarillo, asystentem profesora bioinżynierii, odkrył, że wstrząsy i inne łagodne urazy mózgu zdają się powstawać, gdy gwałtownie poruszony został obszar aktywny głęboko w mózgu i poruszył się on intensywniej niż otaczające go obszary.
Ale odkryli również, że mechaniczna złożoność mózgu oznacza, że nie ma prostej zależności między różnymi uderzeniami, obrotami i uderzeniami w głowę oraz prawdopodobieństwem urazu.
Odkrycia mogą ostatecznie doprowadzić do lepszych projektów kasków oraz poprawy diagnostyki w terenie osób, które doznały uderzenia w głowę.
“To, co próbowaliśmy zrobić, to zrozumieć biomechanikę mózgu podczas uderzenia. Uzbrojeni w to zrozumienie inżynierowie mogą lepiej zdiagnozować, leczyć i miejmy nadzieję, zapobiec wstrząsowi mózgu.” – powiedział Kurt Laksari, jeden z naukowców prowadzących badania.