Jeździecka pewność siebie to nie powtarzanie „jestem najlepszy”! To przede wszystkim świadomość swoich mocnych i słabych stron. Zastanów się, jakie są twoje plusy, a potem pomyśl, jak wykorzystać je w drodze do sukcesu!
Myśl pozytywnie!
Czyli zastanów się, nad jakimi elementami sytuacji możesz panować. Pada deszcz i podłoże jest śliskie? Nie masz na to wpływu – pomyśl, jak jechać, aby zachować bezpieczeństwo. Instruktor przydzielił ci konia, którego nie lubisz? Nie skupiaj się na walce z jego decyzją i buncie, lepiej pomyśl, jakie umiejętności, które posiadasz, pomogą ci w czasie jazdy. Konkurencja wypadła doskonale na zawodach? Nie martw się, przecież to nie ma wpływu na twój przejazd! Skup się na nim, aby wypaść jeszcze lepiej! Nie poświęcaj czasu na zastanawianie się nad rzeczami, na które nie masz wpływu. Postaw sobie zadanie, które jesteś w stanie wykonać, i myśl tylko o tym, jak osiągnąć cel! Tylko w ten sposób pojawi się jeździecka pewność siebie!
Dąż do celu
Jeśli jesteś na zawodach, nie masz wpływu na to, jak pójdzie konkurencji albo czy sędzia, który będzie oceniał twój przejazd, będzie ci przychylny. Lepiej skupić się na swoich mocnych stronach i na swoim wpływie na sytuację. Nie myśl więc „będzie dobrze”, “poradzę sobie”, a na przykład „świetnie wychodzą mi ustępowania”, „oksery to mój ulubiony typ przeszkody”. Twoja jeździecka pewność siebie musi być budowana na odnalezieniu tego, na co masz wpływ. A jeśli ci się nie powiedzie, będziesz mógł spokojnie zastanowić się, co nie wyszło, i jak pracować, aby następnym razem osiągnąć lepszy wynik.
Jeździecka pewność siebie – klucz do sukcesu!
Największym wrogiem pewności siebie jest poczucie bezradności. Każdy z nas czasem ulega negatywnym myślom. Koń miał zły dzień, ja byłem zmęczony, sędzia się na mnie uwziął, a do tego przyjaciele przyjechali mnie obserwować, powodując dodatkową tremę. Dlatego nawet w codziennych sytuacjach warto ćwiczyć skierowanie myśli na właściwe tory! Dzięki temu kiedy znajdziesz się w szczególnie trudnej sytuacji – będziesz startować na nowym koniu, na trudniejszym poziomie czy w nowej dyscyplinie – wykorzystasz znajomy mechanizm i jeździecka pewność siebie szybko do ciebie wróci. Powodzenia!
Tekst: ADM