Jest ważnym elementem każdego treningu, może też zaważyć o sukcesie na zawodach. Jak przeprowadzić rozprężenie?
Dlaczego rozprężenie jest takie ważne?
Rozprężenie pełni wiele istotnych funkcji. Przygotowuje organizm konia do wysiłku, którego będziesz wymagać od niego podczas treningu. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka powinna sprawić, że koń będzie rozluźniony, elastyczny, będzie poruszał się w prawidłowej sylwetce, rytmicznie i na kontakcie. Jeśli jesteś na zawodach, rozprężenie pozwoli na oswojenie konia z nowym miejscem, poprawę koncentracji, a także przygotuje go do wysiłku podczas startu.
Zanim przystąpisz do ćwiczeń rozprężających, pamiętaj o 10-15 minutach stępa. To potrzebne, aby stawy konia zyskały odpowiednie smarowanie, a ścięgna przygotowały się do pracy. Zapomnienie o tym elemencie jazdy może spowodować kontuzję, a regularne pomijanie go z pewnością skończy się problemami zdrowotnymi zwierzęcia!
Dopasuj do charakteru
Konie, które są energiczne, potrzebują trochę innej formy rozprężenia niż te, które trzeba „pchać”. Ten sam koń w różne dni może też potrzebować innej formy pracy. Czasem szybko po znalezieniu się na końskim grzbiecie zorientujesz się, czego potrzeba danego dnia. Cierpliwość w jeździectwie może być kluczem do sukcesu – dlatego nawet podczas zawodów staraj się tak zaplanować wyjazd, aby mieć dość czasu na spokojne rozprężenie.
Czasem rozgrzewka może być dłuższa, niż to założyłeś. Nie denerwuj się tym – jeśli masz ograniczony czas na trening, lepiej skończyć go po dłuższej rozgrzewce, niż na siłę przeprowadzić zaplanowane ćwiczenia. Jeśli jednak regularnie występuje u konia sztywność i problemy z rozprężeniem, skonsultuj się z weterynarzem i fizjoterapeutą. Sztywność mięśni, stawów czy ścięgien może oznaczać kłopoty zdrowotne i lepiej jak najszybciej dowiedzieć się, jeśli dzieje się coś niedobrego!
Na zawodach
Podczas rozprężenia na zawodach pamiętaj przede wszystkim o tym, że rozprężenie ma nie tylko przygotować konia fizycznie do wysiłku podczas startu, ale także psychicznie. Pamiętaj o kilku istotnych zasadach:
– nie wprowadzaj podczas rozprężenia żadnych nowych elementów, ani nie staraj się na siłę szlifować tego, co sprawia wam trudność. Powtarzanie ćwiczeń, które ty i twój koń umiecie wykonać dobrze i płynnie lepiej wpłynie na waszą pewność siebie i pozwoli łatwiej się rozluźnić
– nie skupiaj się na błędach i kłopotach; twoje rozluźnienie i skupienie udzieli się koniowi i pomoże także jemu się skoncentrować!
– nie zaskakuj konia na rozprężalni na zawodach! Rozprężenie to czas na to, aby oswoić się z nowym miejscem i nowymi warunkami, uspokoić siebie i konia i przygotować się do startu
– pamiętaj o dobrej organizacji. Dobrze jest przygotować sobie schemat rozgrzewki, który na zawodach tylko wcielisz w życie
Pamiętaj o sobie
Rozprężenie konia to nie wszystko! Pamiętaj, że ty także powinieneś rozgrzać i przygotować swoje ciało do wysiłku. Już porządne czyszczenie konia jest podstawową formą rozgrzewki, warto jednak przed jazdą wykonać kilka dodatkowych ćwiczeń!