Lara Genik and dr C. Meghan McMurtry z Uniwersytetu w Guelph Wydziału Psychologii podczas Royal Agricultural Winter Fair, zimowych targów związanych z agrokulturą przeprowadziły badanie-ankietę mającą na celu ocenę wpływu niewielkich urazów i incydentów podczas przebywania z końmi na zachowanie dzieci i młodzieży.
Czy dzieci uczą się na błędach podczas opieki nad końmi?
Ankietę wypełniło ponad 120 dzieci w wieku od 8-18 roku życia oraz ich rodzice. Ankietowani co najmniej raz w tygodniu odbywali lekcje nauki jazdy konnej lub treningi. W kwestionariuszu uzupełniali informacje dotyczące incydentów w stajni, drobnych, ale bolesnych przypadków, noszenia kasku, a także wpływu tych zdarzeń na ich zachowanie.
Najbardziej zaskakującym wynikiem analizy był wynik, że aż 75% dzieci doświadczyło więcej niż jednego bolesnego wypadku, incydentu podczas przebywania wśród koni. Tylko 7,3% z nich po pierwszym z incydentów zmieniło swoje zachowanie, aby uniknąć powtórki z sytuacji.
„Byliśmy dość zaskoczeni, że te incydenty miały niewielki wpływ na zachowanie dzieci w pobliżu koni” – mówi Genik. „Oznacza to, że incydenty mogą nadal występować, nawet jeśli można im zapobiec – a z ostatnich prac wiemy, że wielu incydentów wokół koni naprawdę można uniknąć”.
W odpowiedziach rodziców i dzieci obydwie grupy odznaczały regularne i konsekwentne korzystanie z kasku podczas jazdy. Co ciekawe częściej wśród rodziców istniało przekonanie o noszeniu kasku przez dzieci podczas opieki nad koniem z ziemi niż u samych podopiecznych.
We wnioskach z badań zauważono, że warto aby zarówno rodzice, jak i trenerzy oraz instruktorzy posiadali przeszkolenia z zakresu pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem wstrząśnienia mózgu. Dzieci po wypadkach zwracały się zarówno do trenerów, jak i rodziców.
Jak zauważają badaczki w ostatnich latach nastąpiły zmiany w zakresie bezpieczeństwa przebywania wśród koni, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Nie istnieje wystarczająca ilość badań na temat incydentów i poważniejszych wypadków, które pomogłyby w opracowaniu informacji, wytycznych, instrukcji postępowania w różnych przypadkach.
Istniejąca literatura i badania koncentrują się najczęściej na poważnych wypadkach wymagających hospitalizacji. Badaczki zaznaczają, że istnieje zbyt mało badań i informacji o mniejszych zagrożeniach, częstotliwości ich występowania, ale też ich wpływu na zachowanie osób przebywających wśród koni.
Lara Genik ma nadzieję, ze podjęte badania nad tymi drobnymi zdarzeniami pomoże w lepszej edukacji dzieci i nadzorze, aby nie pojawiały się one często i można było im zapobiegać. Zdaniem uczestników badania rozwój umiejętności rozwiązywania problemów był jedną z korzyści jazdy konnej. Jest to świetna okazja dla rodziców do zastosowania umiejętności rozwiązywania problemów z dziećmi.
Kolejne badania mają zwiększyć liczbę badanych osób, mają zostać przeprowadzone we współpracy z ośrodkami jeździeckimi. Miałby na celu zbadanie zjawiska, ale też opracowanie wytycznych i instrukcji, tak aby móc zminimalizować ryzyko wśród młodych jeźdźców.
Źródło: Lara M. Genik i Meghan McMurtry, “Prevalence and impact of bumps, bruises, and other painful incidents among children while handling and riding horses”, Journal of Outdoor Recreation and Tourism, tom 2, Lipiec 4, 2019., https://doi.org/10.1016/j.jort.2019.100229, https://youtu.be/ycYyU9ee-10