Czy wyścigi konne odpowiadają obecnie powszechnym wartościom społecznym? Gwałtowny wzrost liczby ofiar śmiertelnych na torze wyścigowym Santa Anita w Kalifornii, sprawia, że coraz wizerunek świata wyścigów staje się coraz bardziej kruchy i ukazany w negatywnym świetle, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
Opinia publiczna wyścigów konnych – czy należy ją poprawić?
Na wspomnianym kalifornijskim torze w ciągu ostatnich 6 miesięcy ponad 30 koni uległo śmiertelnym wypadkom. Naukowcy zespołu Camie Heleski opisali dla czasopisma Sustainability badania, czy wyścigi konne są zrównoważone w kontekście aktualnych wartości społecznych.
Zauważają, że liczne badania opinii publicznej, właścicieli koni i studentów uniwersytetów pokazują wspólne elementy niepokoju związane z wyścigami pełnej krwi.
Jakie są obawy świata jeździeckiego i opinii publicznej? Szczególnie związane są obrażeniami i wypadkami, także wyścigami młodych koni dwuletnich. Niepokój i obawę o dobrostan koni budzi także używanie batów podczas wyścigów. A poważne zagrożenie budzi polityka lekarska i dopingowa a także możliwości jakie mają konie po przejściu.
Jak zaznaczają badacze, aby zachować akceptację społeczności i zgodę wszystkich zainteresowanych powinna budować zaufanie. Zauważają, że w erze współczesnej nastąpiła dramatyczna zmiana w komentarzach dotyczących problemów związanych z dobrostanem koni wyścigowych. Stało się tak dzięki całodobowemu dostępowi do mediów na całym świecie i rozpowszechnianiu platform mediów społecznościowych, które zapewniają interaktywne medium dla wszystkich zainteresowanych stron.
Postrzeganie przez ich pryzmat wpływa na opinię publiczną i jej pogorszenie w USA, a owa słaba “umowa społeczna” jest nową normą dla wyścigowego świata w Stanach.
„Nawet dla tych, którzy nie używają terminologii„ umowa społeczna na prowadzenie działalności ”, jasne jest, że branża musi zwrócić uwagę na jej znaczenie i określić najlepszy sposób jej utrzymania i wspierania”. A badania naukowe mogą być dla branży wsparciem.
„Badania naukowe mogą również informować o postępach branży w odbudowie / utrzymaniu umowy społecznej na prowadzenie działalności. Wreszcie, tam gdzie nauka pokazuje, że przemysł może robić lepiej, musi tak robić; tam gdzie nauka pokazuje, że branża postępuje właściwie, potrzebna jest lepsza komunikacja. Obejmuje to wspólny wysiłek dzielenia się informacjami w sposób i za pośrednictwem platformy, do której zwykli fani mogą uzyskać dostęp i łatwo ją zrozumieć.”
Według autorów miniony 2019 rok był bardzo znaczący dla wizerunku świata wyścigów konnych w USA. W odniesieniu do śmiertelnych wypadków autorzy stwierdzili: „Podczas gdy niektórzy mogą postrzegać te liczby jako„ cenę prowadzenia działalności gospodarczej w bardzo wymagającym sporcie. Inni zdają sobie sprawę, że branża musi dążyć do osiągnięcia minimalnej ich minimalnej ilości, jak to tylko możliwe”.
Jockey Club w marcu 2019 roku przygotował dokument Vision 2025 “To Prosper, Horse Racing Needs Comprehensive Reform.” W dokumencie poruszane są najważniejsze dla wyścigów dwie kwestie. Rozwinięcie Horseracing Integrity Act, która ustanawia jednolity standard dla kraju zakazujący dopingu pod nazdorem niezależnej instytucji. A także stworzenie Thoroughbred Safety Coalition, która zaproponowała połączenie determinacji, wiedzy i zasobów tak aby wspólnie wdrażać lepsze środki bezpieczeństwa.
„Reprezentując ponad 84% amerykańskich wyścigów o stawki, czołowe tory wyścigowe i grupy wyścigowe w całej Ameryce Północnej zjednoczyły się w tej koalicji. Mimo że nadal jest to sporne, krajowe organy zarządzające wspierają znaczne kwoty i ustawę Horseracing Integrity Act z 2019 r.”
Istnieje znaczące poparcie, aby zmiany wprowadzone w Kalifornii zostały wprowadzone na torach Ameryki Północnej. Według autorów świat wyścigów konnych stoi teraz na rozdrożu. „Jak mówi jeden z uczestników branży: „ To nie jest czas, aby klepać się po plecach. Czas podsumować, przyznać, że mamy problem. Musimyprzyjąć zerową tolerancję na wszystko, wszystko, co może wpłynąć na bezpieczeństwo w jakikolwiek sposób ”.
Heleski, C.; Stowe, C.J.; Fiedler, J.; Peterson, M.L.; Brady, C.; Wickens, C.; MacLeod, J.N. Thoroughbred Racehorse Welfare through the Lens of ‘Social License to Operate—With an Emphasis on a U.S. Perspective. Sustainability 2020, 12, 1706. https://doi.org/10.3390/su12051706