Długi czy krótki, ujeżdżeniowy czy skokowy, udany czy mniej udany – pewne zasady pozostają takie same dla każdego trening. O czym pamiętać podczas treningu jeździeckiego?
1. Odpowiednie przygotowanie
Zanim w ogóle wsiądziesz na konia, zadbaj o to, żebyście oboje byli odpowiednio przygotowani do jazdy. Podczas czyszczenia sprawdź, czy koń nie ma otarć, skaleczeń, opuchlizn bądź innych oznak możliwej kontuzji. Zakładając sprzęt, zwróć uwagę na jego dopasowanie. Oczywiście sprzęt, który był kupiony specjalnie dla naszego wierzchowca, nie przestanie na niego pasować z dnia na dzień. Warto jednak nie uśpić czujności i pamiętać, że konie zmieniają sylwetkę, nabierają bądź tracą mięśnie, czasem chudną lub nabierają ciała. Wszystko to może sprawić, że np. siodło kupione pół roku temu dziś może źle leżeć i powodować u konia dyskomfort.
O czym pamiętać przed treningiem jeździeckim, jeśli chodzi o nas? Nie zapomnij o swojej rozgrzewce. W ten sposób twoje ciało lepiej będzie spisywało się podczas jazdy, a do tego zminimalizujesz ryzyko zakwasów i kontuzji.
2. Bezcenny stęp
Pamiętaj, że rozstępowanie konia na początku i na końcu jazdy jest kluczowe dla jego zdrowia. Rozstępowanie na początku jazdy pozwoli na lepsze smarowanie stawów, rozgrzanie ścięgien i mięśni. Jest niezbędne, aby uniknąć kontuzji. Rozstępowanie na końcu jazdy pozwoli organizmowi konia wrócić do równowagi i parametrów sprzed wysiłku. W okresie zimowym bardzo ważne jest, aby koń schodził z treningu dopiero wtedy, kiedy nie jest zgrzany. Spoconą sierść należy osuszyć za pomocą derki polarowej.