Problemy z rytmem w stępie często możemy wyczuć sami. Rozluźniony dosiad, podążający za ruchem konia, powinien pomóc ci zorientować się, jeśli coś szwankuje. Co robić, kiedy wyczujesz, że rytm stępa pozostawia wiele do życzenia?
Pomoc w rozpoznaniu problemu
Jeśli sam nie jesteś pewien mechaniki ruchu dosiadanego konia, poproś o pomoc obserwatora. Dobrze żeby była to osoba doświadczona, która będzie w stanie ocenić, czy koń np. nie oszczędza przypadkiem jednej z kończyn lub jest jednostronnie znacząco krzywy, co uniemożliwia mu utrzymanie rytmu. Być może Twój koń odczuwa jakiś dyskomfort (niedopasowany sprzęt?), albo nieświadomie niesymetrycznie działasz pomocami. Jeśli nie masz w pobliżu nikogo zaufanego, poproś dowolną osobę o nagranie krótkiego filmiku, choćby na telefonie komórkowym. Kiedy sam spojrzysz na siebie „z zewnątrz”, możesz zauważyć znacznie więcej.
Poniżej prezentujemy najczęstsze problemy z rytmem w stępie i podpowiadamy ćwiczenia, które pomogą poprawić sytuację!
Problemy z rytmem w stępie
1) Koń traci rytm podczas zbierania wodzy. To często pojawiający się problem. Może się zdarzyć, że koń z jakiegoś powodu nie akceptuje kontaktu. Jeśli wyeliminujesz już przyczyny zdrowotne (np. ostre krawędzie zębów) oraz sprawdzisz dopasowanie sprzętu (dobrane do konia siodło, pasujące wędzidło), należy zająć się kwestiami szkolenia konia tak, aby ponownie nabrał zaufania do ręki jeźdźca.
Ćwiczenie – wielokrotne przejścia ze stępa swobodnego do stępa pośredniego i odwrotnie. Nabieranie kontaktu powinno odbywać się powoli i stopniowo, przy użyciu delikatnej i elastycznej ręki jeźdźca. Ważne jest, aby dosiad pozostał wygodnie w środku ciężkości konia, bez pochylania się oraz z udziałem równego oddechu.