Gwiazdka i zakończenie roku tuż, tuż, a ty wciąż zastanawiasz się, jak nagrodzić konia w święta? Jeżeli tak, sprawdź nasze pomysły, za które na pewno koń będzie ci wdzięczny!
Jak nagrodzić konia w święta?
- Pozwól mu odpocząć – w święta także wierzchowce zasłużyły na odpoczynek. Oczywiście, nie oznacza to nagłego odstawienia od pracy i powrotu do niej po tygodniu słodkiego lenistwa. Takie postępowanie mogłoby bowiem odbić się na końskim zdrowiu. Zamiast tego zastanów się, co możesz zrobić, by głowa twojego konia trochę odpoczęła. Dobrym rozwiązaniem może być zastąpienie intensywnego treningu relaksującym wyjazdem w teren (zimą szczególnie trzeba pamiętać o widoczności na drodze!) lub postawienie na pracę na lonży i poprawienie waszych relacji poprzez ćwiczenia z ziemi. Jeżeli jednak z powodu rodzinnych spraw nie masz czasu na odwiedzanie konia w święta, rozważ zapewnienie mu większej ilości ruchu poprzez zimowe padokowanie lub chodzenie w karuzeli.
- Rozpieść smakołykami – większość koni to ogromne łasuchy, dlatego dobrym prezentem dla konia może być po prostu coś, co może on zjeść. 🙂 Marchewki, jabłka, buraki – to nie tylko końskie przysmaki, lecz także porcja witamin. Jednak uwaga! Nie wolno przesadzić!
- Sesja z fizjoterapeutą – tak jak i człowiekowi, tak i koniowi przydaje się opieka fizjoterapeuty. Jeżeli twój wierzchowiec jeszcze nie korzysta z relaksacyjnych i leczniczych masaży, warto to zmienić lub chociaż od święta zafundować mu taką dobroczynną wizytę.
- Zimowe spa – odżywianie i rozczesywanie grzywy oraz ogona, dopracowywanie fryzury, zimowa pielęgnacja kopyt czy też pozbywanie się uporczywych żółtych plam z sierści. Taka “sesja zabiegowa” pochłonie trochę czasu, ale wypielęgnowany rumak na pewno będzie wyglądał po niej rewelacyjni. Nie jesteśmy tylko pewni, czy koń to doceni. W końcu według kopytnych końskie SPA powinno wyglądać trochę inaczej… 😉
- Zrób przegląd sprzętu – nieoczywisty pomysł? Ale jednak może przełożyć się na samopoczucie i zdrowie twojego wierzchowca. Sprawdzenie, czy wszystkie stosowane akcesoria są w dobrym stanie i czystości, pozwoli np. uchronić konia od otarć lub problemów skórnych. Warto też przyjrzeć się siodłu – czy nadal dobrze leży, czy może jednak gdzieś uciska, bo muskulatura wierzchowca zmieniła się w wyniku treningu? Oczywiście, należy to robić regularnie, ale więcej wolnego czasu sprzyja takim kontrolom.
MP