Zima to niełatwy czas dla koni oraz ich właścicieli. Trzeba pamiętać o ochronie odporności, zmienianiu derek i innych sprawach, jednak prawidłowa opieka nad koniem w zimie to też kilka rzeczy, których NIE należy robić.
Opieka nad koniem w zimie – czego nie robić?
1. Nie podawaj zimnego wędzidła
Lodowate wędzidło trafiające do pyska jest dla konia wyjątkowo niekomfortowe. W niektórych przypadkach może być nawet powodem, dla którego zwierzę zaczyna odmawiać jego przyjmowania. Przed treningiem dobrze jest więc ogrzać je. Jak to zrobić? Kilka różnych sposobów prezentowaliśmy w artykule o rozgrzewaniu wędzidła.
2. Nie przetrenuj
Jeżeli spadająca temperatura i sezon halowy nie sprawiają, że zwalniasz jeździeckie tempo, nie zapomnij o potrzebach i możliwościach swojego konia. Po intensywnych letnich treningach wierzchowiec na pewno zasłużył na odrobinę odpoczynku – ale konstruktywnego! Rozważ więc opcję roztrenowania konia, by pozwolić jego głowie “odsapnąć”. Inną sprawą jest także dostosowanie zimowego treningu do końskich możliwości. Jeżeli nie golisz konia i ma on na sobie ciepłą, zimową sierść, to koniecznie pamiętaj, że jego wydolność podczas treningu będzie niższa. Będzie szybciej się męczył i pocił, dlatego trzeba nieco obniżyć intensywność jazdy.
3. Nie przesadź z goleniem
Jeżeli zimą nie planujesz intensywnych startów, wcale nie musisz golić konia w całości. Osoba, która zajmuje się strzyżeniem, powinna umieć doradzić Ci w tej kwestii i dobrać wzór golenia odpowiedni dla twojego konia oraz waszych treningowych planów. Czasem warto też rozważyć, czy koń nie powinien pozostać w zimowej sierści. Golenie ma bowiem swoje wady i zalety.