Pływanie w basenie jest stosowane jako część treningu w jeździectwie przede wszystkim w USA oraz Dubaju. Specjalnie baseny dla koni wykorzystywane są także podczas rehabilitacji w celu wzmocnienia mięśni po kontuzjach ortopedycznych.
Baseny dla koni
Choć konie nie są najwytrawniejszymi pływakami wśród zwierząt, nie ma znacznych przeciwwskazań, aby przyzwyczaić je do takiej formy aktywności. Niektóre z nich, wręcz przepadają za wodą. Zazwyczaj baseny dla koni są okrągłe i mają ok. 25-30 metrów średnicy. Pływanie doskonale wpływa na rozwój wszystkich końskich mięśni, w związku z czym, coraz więcej zachodnich ośrodków buduje własne baseny. Ze względu na mało naturalne dla konia środowisko, jedna sesja treningowa nie powinna być dłuższa niż 15 minut. Dłuższy trening byłby dla niego już bardzo męczący.
Zalet końskiego basenu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim pływanie w znacznym stopniu zwiększa sprawność mięśni oraz wspiera ich rozbudowę, przy jednoczesnym nieprzeciążaniu ścięgien, wiązadeł, stawów i kręgosłupa. To pozwala na wykorzystywanie basenów np. podczas rehabilitacji oraz przy wdrażaniu do ruchu konia po kontuzjach ortopedycznych.
Pływanie także znakomicie wzmacnia i rozwija cały organizm, poprawiając przy tym krążenie krwi, wydolność oddechową, elastyczność i giętkość mięśni oraz całego końskiego ciała. Regularne sesje likwidują usztywienia i zmniejszają wynikające z nich asymetrie postawy ciała.
Temperatura wody w basenie wynosi ok. 19 stopni, co pozwala końskim mięśniom na zrelaksowanie się przy równoczesnym oddawaniu ciepła z organizmu. Wbrew pozorom pływanie, jest bardzo ciężką pracą. Mimo wszystko konie jednak bardzo chętnie wchodzą do wody instynktownie odkrywając swoje nowe umiejętności.
Tekst: ks