Są takie dni, kiedy mamy mało czasu na trening, a jednak nie chcielibyśmy z niego zrezygnować. Czy można to pogodzić? Tak – tylko trzeba taką pracę dobrze rozplanować! Proponujemy, jak zorganizować szybki trening jeździecki, który jednocześnie będzie efektywny!
Zacznij od stępa – co najmniej 5 minut
Każdy trening musi zacząć się od co najmniej pięciominutowego stępa, dzięki któremu koń rozrusza mięśnie i ścięgna, a maź stawowa zacznie odpowiednio smarować stawy. Nie wolno zrezygnować z tego elementu, niezależnie od tego, czy koń spędzał czas na łące, w stajni, czy może na zimowym padoku.
Czas na rozgrzewkę – 5 minut
Teraz czas na rozgrzewkę. Kiedy koń już jest rozluźniony, czas wprowadzić ćwiczenia, które pozwolą mu odpowiednio rozgrzać mięśnie i przygotować się do pracy. Proponujemy, żeby szybki trening jeździecki rozpocząć następująco:
- jazda w kłusie w niskim ustawieniu po obwodzie ujeżdżalni, po jednym okrążeniu w każdą stronę. Pozwól koniowi na rozciągnięcie mięśni grzbietu i szyi;
- jazda w kłusie po dużych kołach;
- po jednym okrążeniu ujeżdżalni w galopie na prawą i lewą rękę;
- jazda po dużych kołach w galopie w obie strony;
- chwila stępa w niskim ustawieniu;
To teraz ćwiczymy! – 15 minut
15 minut to niewiele, dlatego warto przed treningiem zastanowić się – nad czym chcesz dziś pracować? Jakie ćwiczenia jesteś w stanie wykonać ze swoim koniem? Pamiętaj, że dobrze byłoby, aby tę część treningu zakończyć wykonaniem ćwiczenia, które koniowi dobrze wychodzi i z którym sobie radzi. Pamiętaj też, że choć jest to kluczowa część pracy, to nie możesz jej przeciągnąć kosztem pozostałych – rozgrzewki i rozluźnienia konia po wysiłku.
Rozluźnienie na koniec – 5 minut
Teraz czas na trochę rozluźnienia. Pozwól koniowi na jazdę w niskim ustawieniu, możesz dodać kłus w półsiadzie, który odciąży grzbiet wierzchowca i zachęci go do rozciągnięcia mięśni grzbietu i szyi. Ten etap jest dość podobny do rozgrzewki – nie powinien być dla konia zbyt wymagający, ale jednocześnie powinien w miarę możliwości sprawić, że koń wykorzysta wszystkie partie swojego ciała.
…i znowu stęp – 5 minut
Stęp na zakończenie jazdy pozwoli koniowi na wyrównanie oddechu, przywrócenie rytmu serca, pozwoli też na uspokojenie się i rozluźnienie po treningu. Tego elementu także nie wolno skracać, a zimą czasem trzeba go wydłużyć, aby nie odprowadzać do stajni konia rozgrzanego po treningu.
Szybki trening jeździecki – kiedy się sprawdzi?
Oczywiście trening powinien być zawsze dostosowany do możliwości i stanu konia. Czasem jazda zaplanowana z największą starannością potoczy się zupełnie inaczej, niż byśmy chcieli. Dlatego nawet jeśli danego dnia zamierzasz przybyć do stajni na krótko i odbyć tylko szybki trening jeździecki, zaplanuj czas z zapasem. Jak mówił Monty Roberts – pracując z koniem jakbyś miał pięć minut, spędzisz z nim cały dzień. Pracując, jakbyś miał cały dzień – możesz osiągnąć cel w pięć minut!
Tekst: Anna Mędrzecka