Emocje w jeździectwie mają ogromny wpływ na to, jak wyglądają nasze treningi czy starty. Naucz się je rozpoznawać, aby później móc pracować nad pewnością siebie!
Emocje w jeździectwie
Dużą rolę w tym, jak wyobrażasz sobie siebie i wizualizujesz swoje jeździectwo, odgrywają emocje. To one będą decydowały o tym, co będzie się działo z tobą podczas treningu i na zawodach. Zadecydują, jak skoncentrowany będziesz, jaka będzie twoja relacja z koniem, jak będziesz podchodził do swojego trenera i jakie będzie twoje ogólne samopoczucie. Zastanów się, jaki masz kontakt ze sobą i jaką świadomość tego, co dzieje się tu i teraz. Czy zapytany w tej chwili o to, jak się czujesz, umiesz odpowiedzieć na to pytanie w bardziej złożony sposób niż „dobrze” lub „źle”? Aby zacząć uświadamiać sobie emocje, które ci towarzyszą, zacznij od prostego ćwiczenia.
Ćwiczenie: poszukaj emocji
- Usiądź wygodnie na krześle, tak by twoje stopy stały na podłodze, a twoje plecy były wygodnie oparte. Ułóż ręce na swoich udach.
- Zamknij oczy i przez chwilę pozwól sobie na ciszę
- Poczuj, w jaki sposób odbierasz otoczenie, w którym się znajdujesz. Co słyszysz, co czujesz, jaka jest temperatura w pomieszczeniu. Zauważ, jak wiele doznań pojawia się, gdy masz zamknięte oczy i wsłuchujesz się w siebie
- Następnie przenieś swoją uwagę na oddech. Podobnie obserwuj w jaki sposób go odczuwasz, jak oddychasz, gdzie najsilniej czujesz oddech, jaki jest jego rytm
- Postaraj się określić, jakie emocje ci towarzyszą w tym właśnie momencie – tutaj i teraz. Czy w miarę jak obserwujesz swoje emocje, ulegają one jakiejś zmianie? Może być tak, że na początku odczuwasz napięcie spowodowane nową sytuacją, a z czasem przychodzi rozluźnienie.
- Poczuj, gdzie najsilniej odczuwasz te emocje w ciele? Czy czujesz w jakiejś części ciała napięcie? Obserwuj, jak odczuwasz całe swoje ciało.
- Zwróć uwagę na swoje myśli, co się z nimi dzieje, gdy siedzisz tutaj i teraz w ciszy i poświęcasz sobie chwilę czasu. Czy pojawia się jakaś ocena tej sytuacji, czy odczuwasz potrzebę zrobienia czegoś lub powiedzenia.
- Obserwuj mnogość bodźców, które odczuwasz z ciała, z myśli i z emocji.
- Pozwól sobie na takie właśnie obserwowanie siebie przez 15 minut.
- Na końcu zapytaj siebie, co się w tym czasie wydarzyło: jak się czułem, co myślałem?
Taki rodzaj uważności i ciekawości możesz przenieść na trening. Będzie to kluczowe, jeśli chcesz dokonać zmiany w swoim poziomie pewności siebie. Pamiętasz, że ważne jest, byś wiedział co do siebie mówisz, bo może się okazać, że siebie słuchasz. Naucz się wyczuwać i nazywać emocje w jeździectwie i innych momentach życia. To pierwszy krok do budowania swojej jeździeckiej pewności siebie!
Tekst: Joanna Denus, psycholog sportu