Koń stresuje się na zawodach – co robić? Czy da się jakoś tego uniknąć? Podpowiadamy, jak pomóc wierzchowcowi (i sobie!) w stresującej sytuacji!
Co robić, gdy koń stresuje się na zawodach
Aby pomóc koniowi uniknąć stresu, przygotowując konia do zawodów postępujmy konsekwentnie według kilku prostych zasad:
- Czynnikiem który najbardziej stresuje Twojego konia najczęściej jesteś Ty sama/sam. Pogódź się z tym i weź za to odpowiedzialność – nie uspokajaj konia, dopóki nie uspokoisz siebie. Koń ma pełne prawo panikować, jeśli osoba która wymaga od niego zaufania sama nie jest pewna tego, czy podoła wyzwaniu które przed nim stawia.
- Zadbajmy o to, żeby to w naszym towarzystwie koń zapoznawał się z nowymi rzeczami – chcemy aby wiedział, że to nasza obecność, nasze wsparcie i opanowanie „wybawiły” go z opresji.
- Planujmy wprowadzanie nowych bodźców, rzeczy lub zjawisk w taki sposób, aby na wstępie koń zetknął się z najłatwiejszą do zaakceptowania ich formą lub wersją (zmniejszenie obiektu przez jego złożenie, zaznajamianie z większej odległości, najpierw oddalanie od bodźca etc… )
- Fundamentalne znaczenie ma nasze podejście do danego przedmiotu – jeżeli w nas samych jest jakakolwiek obawa, spodziewamy się lub zakładamy ze koń się czegoś spłoszy, to zapewne tak właśnie się wydarzy.
- Przygotowując się do zawodów, wiedząc czego możesz się na nich spodziewać, koniecznie skonfrontuj przede wszystkim samą/samego siebie z takimi sytuacjami. Zanim zetkniecie się z danym problemem w sytuacji podlegającej ocenie, spróbujcie tego „na sucho” tak aby przede wszystkim nauczyć się samemu na to reagować, być przygotowanym na reakcje konia i podejść do tego jak do znanej już rzeczy.
- Jeśli Ty będziesz spokojna/spokojny i opanowana/opanowany – koń będzie miał w Tobie oparcie i swoja strefę bezpieczeństwa. Koń stresuje się na zawodach także dlatego, że wyczuwa Twoje zdenerwowanie. Jeśli Ty nie potrafisz zachować spokoju i panować nad sytuacją, nie oczekuj że koń będzie się zachowywał spokojniej od Ciebie.
- ZANIM wjedziesz na swój przejazd SAMA/SAM zapoznaj się dokładnie z całym otoczeniem, staraj się zauważyć wszelkie potencjalne utrudnienia, żeby nie były one dla Ciebie zaskoczeniem gdy już poddasz się ocenie. O ile to możliwe powtórz to samo siedząc już w siodle.
Tekst: Piotr Krawczyk