Choć wiadomo, że wdychanie różnych zapachów może mieć działanie redukujące stres u ludzi, to zjawisko jest bardzo mało zbadane w przypadku nauk weterynaryjnych. Pojawiło się wśród naukowców nowe pytanie, czy aromaterapia u koni sportowych może dać dobre efekty?
Aromaterapia u koni
Podczas American Physiological Society (APS), corocznego zjazdu podczas Experimental Biology 2017 w Chicago, naukowcy postanowili zająć się aromaterapią dla koni. Jedną z okoliczności, które były rozważane, był stres związany z transportem zwierząt między konkursami. Jak wiadomo, podróże bywają dla koni bardzo stresujące. Hałasy, ciasna przestrzeń przyczepy, zupełnie nowe miejsca wywołują stres, co za tym idzie wzrasta końskie tętno i poziom kortyzolu (tzw. hormon stresu).
Stres może powodować nietypowe zachowania, strach, niechęć przed przejazdem, chęci ucieczki. Formy obniżania stresu wśród koni sportowych są uregulowane. Sprowadzają się do podawania środków uspokajających i ziołowych terapii.
Studentka Albion College Kylie Heitman obserwowała osiem koni podczas dwóch transportów. Mimo niewielkiego zakresu, badania pozwoliły już na wyciągnięcie pewnych wniosków. Podczas jednego transportu konie mogły wdychać zapach olejku lawendowego, podczas drugiego w przyczepie rozpylono wodę destylowaną. Zbadano tętno i poziom kortyzolu w ślinie zwierząt przed i po każdym z transportów. Poziom kortyzolu okazał się być zdecydowanie niższy u koni, kiedy podróżowały z olejkiem lawendowym. Zaobserwowano także nie wielką różnicę w przypadku tętna, było niższe również przy transporcie z lawendą.
Te niewielkie w skali badania pomogły wzbudzić zainteresowanie tematem i rozpoczęcie szerszych badań, które docelowo pomogą często podróżującym koniom. Czy aromateriapia u koni przyjmie się na szerszą skalę?
MZ, Źródło: Experimental Biology 2017. “Can aromatherapy calm competition horses?.” ScienceDaily. ScienceDaily, 26 April 2017.