Jeśli zostanie opracowany, ekonomiczny i stosunkowo łatwy do wykonania test paskowy może pomóc weterynarzom w lepszej identyfikacji koni z astmą i zapewnić alternatywę dla płukania oskrzelowo-pęcherzykowego.
Badanie biomarkerów krwi do diagnozowania astmy u koni
Konie z astmą mogą wykazywać różnorodne objawy kliniczne w zależności od zaawansowania choroby. Właściciele i weterynarze zazwyczaj mogą łatwo rozpoznać ciężką astmę na podstawie zwiększonej częstości oddechów i rytmu w spoczynku oraz kaszlu. Konie z łagodną astmą mogą jednak mieć po prostu słabą wydajność. A konie z umiarkowaną astmą zwykle wykazują kaszel i potencjalnie inne objawy kliniczne sugerujące niedrożność dróg oddechowych z powodu skurczu oskrzeli (tymczasowe zwężenie dróg oddechowych do płuc spowodowane skurczem mięśni) i zapalenie dolnych dróg oddechowych.
Jednak ogólnie rzecz biorąc, weterynarze mogą nie doceniać liczby koni cierpiących na astmę w jej łagodnej wersji. Ekonomiczny i stosunkowo łatwy do wykonania test może pomóc im w lepszej identyfikacji tych koni i zarządzaniu leczeniem.
„Obecnie diagnozowanie astmy obejmuje wykonanie pełnego badania fizykalnego w połączeniu z płukaniem oskrzelowo-pęcherzykowym (BAL)”-mówi Jean-Pierre Lavoie, profesor i dyrektor Equine Asthma Research Laboratory na University of Montreal w Kanadzie. „Jednak w niektórych obszarach BAL nie może być łatwo wykonany z przyczyn logistycznych, ekonomicznych lub z innych powodów.”
Zamiast BAL, Lavoie i zespół badawczy zasugerowali, że weterynarze mogą użyć biomarkerów krążących we krwi, aby zidentyfikować obecność łagodnej lub umiarkowanej astmy. Biomarkery to mierzalne substancje w organizmie, których obecność wskazuje na pewną chorobę, infekcję.
Lavoie mówi, że aby takie biomarkery były przydatne, muszą być zarówno specyficzne, jak i wrażliwe. Oznacza to, że wybrane biomarkery mogą poprawnie zidentyfikować konie, które mają astmę (prawdziwe dodatni), a także konie, które nie mają choroby (prawdziwe ujemny). Ponadto dobry biomarker będzie specyficzny dla tkanki płuc, a test powinien być łatwo poddany analizie laboratoryjnej za rozsądną cenę.
Wcześniej naukowcy zidentyfikowali kilka potencjalnych markerów astmy.
Spośród nich trzy wydają się mieć największy potencjał:
- Białko D powierzchniowo czynne – wytwarzane przez komórki płucne w pęcherzykach płucnych w celu ochrony tkanki płucnej przed procesami zapalnymi
- Haptoglobina – białko ostrej fazy wskazujące na stan zapalny
- Sekreoglobina – białko przeciwzapalne wytwarzane przez komórki wyściełające drogi oddechowe
Aby ocenić potencjalną rolę tych biomarkerów w diagnozowaniu astmy koni, Lavoie i współpracownicy wybrali 14 koni przebadanych w szpitalu dla koni na Uniwersytecie w Montrealu. Weterynarze zdiagnozowali u tych koni astmę na podstawie prezentacji klinicznej i analizy płynów BAL.
Ponadto badacze objęli dziewięć zdrowych koni i 10 koni, u których zdiagnozowano inne dolegliwości nie związane z układem oddechowym.
Autorzy badania stwierdzili:
Stężenia białka powierzchniowo czynnego D> 58,9 ng / ml, haptoglobiny> 6,347 ng / ml i sekreoglobiny <25,7 ng / ml mogą różnicować konie z astmą neutrofilową i obie grupy kontrolne (zdrowe i „inne” choroby), jeśli są stosowane indywidualnie.
Po połączeniu wszystkich trzech biomarkerów swoistość (tj. liczba testów prawdziwych ujemnych) wzrosła z 41–84% do 100%. Co wskazuje, że testy poprawnie identyfikują wszystkie konie bez choroby.
Czułość wszystkich trzech biomarkerów (tj. liczba wyników testów prawdziwie dodatnich) pozostała niższa. Tylko 57%, co oznacza, że wciąż istnieje duża szansa na to, że choroba nie zostanie wykryta.
Na podstawie tych wyników Lavoie doszedł do wniosku, że te biomarkery „… choć nie doskonałe, mogą być pomocą diagnostyczną u koni z klinicznymi objawami choroby dolnych dróg oddechowych i neutrofilowej astmy. Określenie czułych i specyficznych biomarkerów astmy koni ułatwi szybką diagnozę i terminowe podjęcie odpowiedniej terapii u koni z łagodną do umiarkowanej astmy” – dodał. „Ponadto biomarkery krwi mogą znieść wymóg powtórnych analiz BAL w celu oceny odpowiedzi na leczenie.”
Powiedział, że przyszłe badania mogą poprawić czułość tych testów i określić przydatność biomarkerów do identyfikacji astmy koni, w tym innych rodzajów astmy poza chorobą neutrofilową. Ponadto dalsze wysiłki w tej dziedzinie mogą pomóc naukowcom w opracowaniu specjalnych metod leczenia różnych podtypów astmy.
Badanie „Badanie biomarkerów krwi do diagnozy łagodnej do umiarkowanej astmy u koni” zostało opublikowane w lipcowym wydaniu Journal of Veterinary Internal Medicine. Pełna wersja artykułu jest dostępna bezpłatnie TUTAJ.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6639487/pdf/JVIM-33-1789.pdf