Jeźdźcy różnią się pomiędzy sobą nie tylko poziomem umiejętności i osobowościami. Znaczący jest także ich cel w jeździectwie – to właśnie on decyduje o tym, w jakim kierunku się rozwijają oraz jak budują swoją pewność w siodle. Ale jak go wyznaczać, by czerpać z niego dużo korzyści? Podpowiada ekspert Gallopu!
Cel w jeździectwie
Stawiany sobie cel bardzo często jest odzwierciedleniem tego, w czym chcielibyśmy poczuć się pewnie. Możemy postanowić więc, że naszym celem będzie czuć się komfortowo podczas egzaminu na odznakę, podczas galopu w terenie albo na pierwszych w życiu zawodach. Jednak to, jak go wyznaczymy, będzie miało ogromny wpływ na to, czy uda się go osiągnąć (a tym samym podnieść naszą pewność siebie). Dlatego właśnie warto zrobić to mądrze i poświęcić na to zagadnienie trochę więcej czasu.
Oto, jaki powinien być dobrze określony cel:
- konkretny – określ dokładnie, co chcesz osiągnąć
- wymierny – zaplanuj, skąd będziesz wiedział, że udało ci się osiągnąć cel – w jaki sposób to określisz?
- osiągalny – cel powinien być wyzwaniem, ale powinien też leżeć w ramach twoich możliwości
- realistyczny – oczywiście, możesz założyć, że zwyciężysz w mistrzostwach Polski, ale jeśli do tej pory twoim największym osiągnięciem było zdanie brązowej odznaki, niestety, taki cel tylko podkopie twoją wiarę we własne możliwości
- określony w czasie – to bardzo ważne, żeby wiedzieć, kiedy chcesz osiągnąć swój cel
- odnoszący się do teraźniejszości – ponieważ w innym wypadku twój cel zawsze pozostanie w bliżej nieokreślonej przyszłości
- odnoszący się bezpośrednio do ciebie – zapisywanie celu w bezokoliczniku powoduje, że nasza podświadomość nie wiem, kto właściwie ma zrealizować cel, a w stresie to właśnie podświadomość będzie miała najsilniejszy głos.
Zanim przyjmiesz, że coś jest twoim celem, zastanów się też, na ile realizacja tego zamierzenia jest zależna od ciebie. Na przykład – jeśli założysz, że w lipcu zdasz egzamin na brązową odznakę, to pracując, trenując, wkładając odpowiedni wysiłek i mając odpowiedni poziom umiejętności w punkcie wyjścia jesteś w stanie założyć, że osiągnięcie celu zależy od ciebie.
Jeśli jednak założysz sobie cel – “wygram najbliższe zawody regionalne w mojej okolicy”, to niestety nigdy nie jesteś w stanie w pełni wpłynąć na realizację swojego celu. Nie masz bowiem wpływu na rezultat konkurencji, a nawet najlepsi jeźdźcy świata czasem bywają pokonani przez innych najlepszych jeźdźców świata. Możesz za to założyć sobie osiągnięcie konkretnego wyniku (np. przejazd parkuru na czysto i w normie czasu).
Kiedy już określisz swój cel, dobrze jest zapisać go sobie i podzielić się nim z kimś. To zwykle doskonała motywacja do pracy!
Tekst: Joanna Denus, psychoterapeuta, certyfikowany psycholog sportu II klasy