TYP 2. Plecy płaskie (zniesiona lordoza lędźwiowa)
Ćwiczenia opisane w jednym z poprzednich tekstów są idealne dla pleców płaskich, zatem zachęcamy do ich wykonania wg instrukcji z części pierwszej. Znajdziecie je TUTAJ
TYP 3- plecy okrągłe (zwiększona kifoza piersiowa)
Odcinek piersiowy kręgosłupa znajduje się na wysokości łopatek i jeszcze zajmuje obszar na kilkanaście centymetrów pod łopatkami. Osoby z takim ustawieniem pleców wyglądają jakby cały czas się garbiły. Wywołuje to reakcję w szyi, która wysuwa się w przód, co po dłuższym czasie może spowodować jej bóle, które mogą rozchodzić się nawet do głowy.
Na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa znajduje się również pień współczulny układu nerwowego. Co to takiego?
Mamy w organizmie część układu nerwowego, która steruje procesami niezależnymi od naszej woli, po to abyśmy nie musieli np. myśleć o wydzielaniu soku żołądkowego czy o biciu serca za każdym razem kiedy ma ono uderzyć. Raczej ciężko byłby nam świadomie kierować setkami mechanizmów w naszym organizmie. I tu z pomocą przychodzi układ nerwowy autonomiczny. Dzieli się na 2 części, jedna, która pobudza pracę narządów i druga, która je wycisza. Na wysokości odcinka piersiowego znajduje się część współczulna, czyli ta która pobudza. Jest to bardzo ważne, ponieważ mówi nam to, że jeżeli dzieje się coś złego z kręgosłupem piersiowym może bardzo źle wpływać na narządy np. u osób z plecami okrągłymi występuje znaczna tendencja do arytmii serca czy problemów żołądkowych.