Nie masz pomysłu na trening, a może masz mało miejsca na hali lub placu? Wykorzystaj nasze ćwiczenia na kole i ciesz się z efektów!
Wszystko POKOLEi – ćwiczenia na kole
Od czego zacząć trening na kole? Od wyznaczenia sobie koła! Stwierdzenie, że powinno być okrągłe, może wydawać się banalne, ale faktem jest, że podczas jazdy trudno ocenić, czy poruszamy się po równym kole, czy po kształcie tylko do koła zbliżonym. Nasze koło powinno być równe, tak by ułatwiało nam pracę i wykonywanie ćwiczeń, a nie było utrudnieniem. Jak to zrobić? Jeśli nie dysponujemy ogrodzonym okrągłym placem, możemy sami “narysować” koło. Dobrym sposobem będzie użycie lonży. Poproście kogoś, aby stanął w określonym punkcie placu, trzymając jeden koniec lonży. Następnie napnijcie lonżę i idąc dookoła, wyznaczcie koło, którego średnicą będzie długość lonży.
Trening kołem się toczy
Po rozgrzewce i rozstępowaniu konia czas na ćwiczenia na kole w kłusie i galopie. Kłusując po okręgu musimy pamiętać o odpowiednim ustawieniu konia i zgięciu w potylicy. Ćwiczenia należy wykonywać na obie strony, by równomiernie trenować swoje i konia umiejętności. Praca na kole pozwoli nam wyeliminować problemy z zakrętami takie jak ucieczka od łydki czy wypadanie zadem.
Ćwiczenie 1 Małe koło – duże koło
Połóż jeden drąg na obwodzie koła, tak by móc przejeżdżać przez niego jadąc po wyznaczonym śladzie. Jadąc równym tempem, pilnuj by kontakt z pyskiem konia był lekki, a koń szedł odpowiednio ustawiony do kierunku jazdy. Przejeżdżając przez drąg wykonuj raz większe koło, raz mniejsze, tak by za każdym razem przejeżdżać przez środek drąga.
Ważne!
Przejeżdżając nad drągiem patrz przed siebie, nigdy na drąg i pod nogi konia!
Ćwiczenie 2 Zegarek
Połóż cztery drągi na obwodzie koła, tak by były w równych odległościach od siebie i tworzyły „tarczę zegara”.
Zaczynamy ćwiczenie!
Jadąc kłusem po obwodzie koła przejeżdżaj przez drągi. Policz, ile kroków wykonuje Twój koń pomiędzy kolejnymi drążkami i czy liczba ta zgadza się na wszystkich ćwiartkach koła. Wariant podstawowy tego ćwiczenia na kole to jazda przez środek każdego drąga. Kolejne utrudnione warianty to zmiana na pokonywanie drągów na krawędziach.
Pamiętaj, by ułożyć drągi w takiej odległości by możliwe było utrzymanie każdego tempa (skróconego po wewnętrznej, pośredniego na środku i wydłużonego po zewnętrznej stronie drągów).
Ważne!
Większość koni jest łatwiejszych do prowadzenia na którąś ze stron. Wykonuj ćwiczenia na drągach regularnie, aż zauważysz, że twój koń prowadzi się równie łatwo na obie strony.
Ćwiczenie 3 Szereg drągów po obwodzie koła
Ułóż sześć drągów (w wersji trudniejszej cavaletti) na obwodzie koła jeden obok drugiego, w odległościach na kłus. Koło początkowe powinno mieć średnicę 20m.
Zaczynamy ćwiczenie!
Rusz kłusem pośrednim. Jadąc po wyznaczonym obwodzie pilnuj, by rysunek koła był zachowany. Przejeżdżaj przez drągi, cały czas kontrolując konia i jego wygięcie. Pamiętaj by najeżdżać na środek drągów. Powtarzaj ćwiczenie w obu kierunkach. W momencie, gdy ćwiczenie nie będzie sprawiało już trudności, zmniejsz średnicę koła, staraj się wyjeżdżać mniejszy rysunek i jednocześnie zachowywać dokładny kształt koła.
Ważne!
Pamiętaj by zachować równe tempo, tak by koń mógł dopasować krok do odległości między drągami i nie tracić równowagi.
Po odpowiednim przygotowaniu konia w trakcie ćwiczeń w kłusie przychodzi czas na pracę w galopie. Ćwiczenia, które proponujemy pomogą w rozluźnieniu konia, jego ustawieniu i wygięciu co później pomoże nam lepiej kontrolować go podczas skoków lub trudniejszych ćwiczeń ujeżdżeniowych.
Ćwiczenie 4 Pawie oczko w galopie
Wyznacz na ziemi miejsce zejścia się wszystkich kół „pawiego oczka”, tak byś siedząc na koniu widział to miejsce dokładnie.
Zaczynamy ćwiczenie!
Rusz galopem, zaczynając od wyznaczonego punktu, i galopuj po wyznaczonym obwodzie. Stopniowo dodawaj do ćwiczenia kolejne koła, mniejsze lub większe od tego, które jeździłeś do tej pory. Jedź tak, by nowe koło rozpoczynało się w wyznaczonym wcześniej punkcie na ziemi. Kilka razy wyjedź koła o różnej wielkości. Kiedy poczujesz, że koń jest luźny i koła wychodzą płynnie, rozpocznij wykonywanie „pawiego oczka”. Rozpocznij od wyjechania galopem najmniejszego koła i kolejno dodawaj coraz większe. Pilnuj, by wszystkie okręgi miały wspólny punkt, który wcześniej wyznaczyłeś. Ponów ćwiczenie wykonując kolejne warianty jadąc w drugą stronę.
Ważne!
Zaczynaj od łagodnych zakrętów i większych kół, stopniowo je zacieśniając. Nie próbuj robić tego na siłę, jeśli twój koń nie jest jeszcze gotowy wykonać trudniejszego zadania!
Ćwiczenie 5 Lotna zmiana nad drągiem
To ćwiczenie dla bardziej zaawansowanych koni i jeźdźców.
Na środku ujeżdżalni połóż drąg i metodą wyznaczania kół z lonżą zakreśl dwa leżące obok siebie okręgi (punktem wspólnym jest odcinek trasy nad drągiem).
Zaczynamy ćwiczenie!
Jadąc galopem, przejedź kilka razy nad drągiem najpierw jadąc po jednym, potem po drugim okręgu – bez zmiany nogi. Jeśli czujesz, że koń jest rozluźniony i dobrze się prowadzi, przystąp do właściwego ćwiczenia. Jadąc po kole przygotuj konia do zmiany kierunku, którą wykonasz nad drągiem. Po zmianie nogi wjedź na ślad drugiego koła wykonując tym samym ósemkę na dwóch kołach ze środkiem na drągu.
Pamiętaj, że koń musi być odpowiednio ustawiony by zmiana nogi udała się, a koń nie krzyżował.
Ważne!
Jeśli czujesz, że twój koń po lotnej zmianie nogi przyspiesza i nie udaje Wam się zachować równego tempa zrezygnuj z lotnych zmian i wykonaj ćwiczenie ze zmianą nogi przez kłus nad drągiem.