Jak ćwiczyć?
Dysponujemy niezliczoną ilością ćwiczeń, które możemy wykonywać na lonży. Są to np.:
- Gimnastyka poszczególnych części ciała – zwiększa ruchomość naszych stawów, wzmacnia ciało i rozluźnia. Możemy przy tym obserwować reakcję konia na nasze zachowania. W ramach takiej gimnastyki możemy wykonywać krążenia głowy, ramion, przedramion, nadgarstków, kolan, stóp (we wszystkich chodach), wymachy rękoma i kolanami (we wszystkich chodach), napinanie i rozluźnianie poszczególnych części ciała (najlepiej w spokojnym stępie), rozciąganie się poprzez dotykanie rękoma palców stóp (w stępie i kłusie), skręty tułowia bez przechylania się na boki.
- Stanie w strzemionach – dobrze ćwiczy równowagę i równe oparcie w strzemionach. Gdy będziemy już dobrze czuli równowagę podczas stania w strzemionach, wówczas możemy dodać do tego dodatkowe ćwiczenia (np. przenoszenia rąk przed siebie, nad głowę, lekko za siebie i w dó), delikatne przechodzenie do półsiadu i z powrotem, lekkie skręty tułowia).
- Praca na drążkach i w skokach na lonży – to bardzo cenne ćwiczenia, które poprawiają u jeźdźca koordynację ciała w skoku. Najlepiej jest wykonywać je bez wodzy.
- Ćwiczenia z rekwizytem (np. z piłką) – uczą one jeźdźca uniezależnienia od siebie różnych części ciała. Trzymając piłkę stabilnie w rękach, można przekładać ją płynnie wokół siebie w obie strony albo spokojnie podnosić do góry i opuszczać. Przekładanie rekwizytu nie może jednak spowodować usztywnienia innych części ciała. Zamiast piłki użyć można drążka gimnastycznego lub innej rzeczy, która będzie wygodny w trzymaniu i nie przestraszy konia.
- 04Jazda bez strzemion – warto rozpocząć jej ćwiczenie właśnie od jazdy na lonży, a dopiero z czasem również bez niej. Dlaczego? Jazda bez strzemion doskonale poprawia równowagę i dosiad.
Tekst: Marta Kunka, MP