Koncentracja jest niezwykle ważnym elementem sukcesu – także w jeździectwie. Nie jest dana raz na zawsze. To podstawowe ćwiczenie na koncentrację pozwoli na lepsze jej kontrolowanie! Podpowiadamy, jak trenować, aby odnosić największe korzyści.
Bardzo często błędy popełniane podczas treningu lub w trakcie zawodów określane są jako brak koncentracji, problemy z koncentracją lub jej spadek. Co w takim razie można zrobić, aby chwila, w której nic ani nikt nie zakłóca nam naszej jazdy, nie była tylko jednorazowym zbiegiem okoliczności, ale stałym elementem naszych treningów, startów czy po prostu jazdy?
Tak jak regularny trening jeździecki doskonali twoje umiejętności i sprawia, że pokonujesz coraz trudniejsze wyzwania, tak samo ćwiczenia na poprawę koncentracji pomagają w lepszym jej kontrolowaniu, wykorzystywaniu oraz dłuższym użytkowaniu. Co ciekawe, możecie pracować nad poprawą tych umiejętności nie tylko na treningach, ale i w domu, szkole czy nawet autobusie. Dosłownie możecie trenować swoją koncentrację wszędzie.
Ćwiczenie na koncentrację
Aby doskonalić swoją umiejętność skupienia uwagi na przeszkodzie znajdującej się przed nami proponuję wypróbować ćwiczenie, które nazwiemy “osamotnienie w tłumie”. Podróżując komunikacją miejską lub w jakimkolwiek innym hałaśliwym miejscu wybierasz jeden konkretny punkt, eliminując wszelkie inne zdarzenia zewnętrzne: hałas, przemieszczanie się ludzi, zainteresowanie innych ludzi tobą czy twoim zachowaniem. Pamiętaj tylko, aby wysiąść na swoim przystanku! 😉
Na początku zwróć uwagę, co ci pomaga, a co przeszkadza, kiedy zaczynasz wykonywać to ćwiczenie. Jeśli na przykład rozmowy ludzi lub głośna muzyka ci przeszkadzają, to spróbuj wyobrazić sobie, że jesteś za grubą przezroczystą ścianą i wszelkie odgłosy są przez nią zagłuszane. Jeśli natomiast nie potrafisz utrzymać uwagi tylko na wybranym przez ciebie elemencie, ale reagujesz na kolory lub zachowania ludzi, to postaraj się wyobrazić sobie, że jesteś w tunelu, w którym znajdujesz się tylko ty i obiekt, na którym skupiasz uwagę. Drugim etapem tego ćwiczenia będzie sprawdzenie, jak długo udaje ci się utrzymać swoją koncentrację, a następnie próba wydłużenia tego czasu aż do końca trwania przejazdu.
Może się wydawać, że ćwiczenia na doskonalenie koncentracji prawidłowym wykonaniu poszczególnych elementów są bardzo trudne, jednak tak nie jest. Tak jak i wielokrotnie wykonywany układ staje się naturalny, tak samo skupienie uwagi na sobie i potrzebnych do jego wykonania elementów może stać się naturalnym zachowaniem.
Tekst: Maria Bober, psycholog sportu