Konie inaczej niż ludzie reagują na zmęczenie. Ich organizm podczas wysiłku w naturalny sposób maskuje pierwsze objawy przemęczenia, a nawet kontuzje. Jeździec powinien być wyczulony na drobne sygnały, by wiedzieć, czy koń jest przemęczony.
Zmęczenie dotyczy wszystkich – i ludzi, i koni. Jednak to, w jaki sposób organizm reaguje na nadmierny wysiłek, jest różne w przypadku różnych gatunków. Konie są zwierzętami uciekającymi, więc ich organizm jest przystosowany do dłuższego radzenia sobie ze zmęczeniem.
Jak poznać, czy koń jest przemęczony?
Objawy zmęczenia u wierzchowca mogą być bardzo subtelne. Stare powiedzenie mówi, że zmęczony koń potyka się. To prawda, ale wyczulony jeździec rozpozna symptomy znacznie wcześniej. Zmęczony koń może bardziej ospale reagować na pomoce, mniej starannie wykonywać ćwiczenia, tracić koncentrację. Często zmęczeniu towarzyszy przyspieszony oddech i bicie serca. Mechanizmy obronne, które uruchamia organizm, ograniczają możliwość kontynuowania wysiłku, aby chronić się przed kontuzją.
Warto jednak wiedzieć, że koński organizm podczas wysiłku wytwarza znacznie wyższe poziomy adrenaliny, niż organizm człowieka. Zatem granica, za którą organizm zaczyna wysyłać sygnały o zmęczeniu, jest znacznie dalej. Koń podczas wysiłku jest w stanie długo maskować zmęczenie, a nawet ból i kontuzje.
Zmęczenie u koni – podobnie jak u ludzi – występuje w różnych formach. Inaczej będzie zachowywał się organizm konia po długotrwałym umiarkowanie intensywnym wysiłku, a inaczej po krótkim, ale za to bardzo intensywnym.