W połowie sierpnia świat obiegły zdjęcia odnalezionego na Syberii źrebaka, którego idealnie zachowane szczątki liczą aż 40000 lat. Źrebie wykopane zostało z wiecznej zmarzliny, w całości pokryte błotem, było właściwie nietknięte. Świat teraz obiegła pogłoska o kolejnych krokach. Czy naukowcy sklonują odnalezionego w wiecznej zmarzlinie źrebaka?
Czy naukowcy sklonują odnalezionego w wiecznej zmarzlinie źrebaka?
Co od tamtego czasu działo się ze źrebięciem? Oczywiście oczyszczono szczątki z nagromadzonego błota, okazało się, że ma on jasną, „lekko imbirową” sierść, czarną grzywę i ogon oraz ciemną pręgę wzdłuż kręgosłupa.
Opublikowany przez Наш университет_онлайн / СВФУ Czwartek, 23 sierpnia 2018
Źrebię opisywane jest w mediach jako wymarły gatunek. Nazywa się ją Lenskaya, czyli koń Lena (Equus lenensis). Mówi się, że jest genetycznie różny od tych żyjących obecnie w Jakucji.
Niezwykła seria zdjęć została również opublikowana online, pokazując wstępne badania szczątków źrebięcia i niesamowicie zachowane szczegóły. Nie trzeba właściwie dodawać, że takie odkrycie jest dla naukowców ogromnym skarbem i jest niezwykle ważne.
А вот и эксклюзивные фотографии с презентации туши древнего жеребенка, найденного в Верхоянском районе и жившего 40 тысяч лет назад. Ученые университета взяли образцы шерсти, крови, плоти и кости для дальнейшего изучения.
Фотогалерея: https://t.co/HlVCZS9Qf0 pic.twitter.com/Ccojc1u2Bc
— СВФУ: news, comments (@svfu_news) August 23, 2018
Uważa się, że Lenskaya miał zaledwie 20 dni w momencie śmierci. Został znaleziony na głębokości 30 metrów w słynnym kraterze Batagaika, o długości 1 km w kształcie łzy w Republice Sakha w Rosji, w pobliżu gór Kirgilyak. Badacze uznają, że zmarł ok. 30 000 do 40 000 lat temu.
Odkrycia dokonali naukowcy z Instytutu Badań Naukowych Ekologii Stosowanej Północy, który jest częścią Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego, oraz Uniwersytetu Japońskiego w Kindai wraz z ekipą telewizyjną z firmy Fuji TV.
Jaki jest zatem plan na przyszłość? Naukowcy podejmą próbę sklonowania odkrytego osobnika.
Wysiłek, by sklonować źrebię będzie wymagał użycia współczesnego konia jako surogatu, jest dokonywany przez rosyjskich i południowokoreańskich naukowców, którzy już współpracują nad próbami odtworzenia mamuta.
Naukowiec dr Semyon Grigoriev potwierdził, że próbki tkanek zostały pobrane od źrebaka do badań biotechnologicznych.
Siberian Times donosi, że trwają próby znalezienia komórki odpowiedniej do klonowania źrebaka. Po wykonaniu sklonowanego zarodka zostanie on zaimplantowany u klaczy.
Opublikowany przez Наш университет_онлайн / СВФУ Czwartek, 23 sierpnia 2018
Badacz powiedział Timesowi: “Jeśli znajdziemy tylko jedną żywą komórkę, możemy sklonować tego starożytnego konia. Jeśli mamy jedną żywą komórkę, możemy ją pomnożyć i uzyskać tyle zarodków, ile potrzebujemy. ”
Podkreślano jednak, że uzyskanie żywotnej komórki z takich starożytnych pozostałości nigdy nie zostało osiągnięte.
Największe wyzwanie wynika z natury zamrażania, w którym woda krystalizuje się w komórkach i niszczy je.
Dzisiejsze konie jakuckie uważane są za jedne z najwytrzymalszych na świecie, zdolne są przetrwać zimowe temperatury do minus 60 stopni Celsjusza.
Małgorzata Zbierska