Tak jak w każdym sporcie, tak i w jeździectwie zawodnicy mogą przeżywać spadki motywacji. Demotywujący brak postępów w jeździe konnej to jedna z częstszych przyczyn takiej sytuacji. Co więc robić, gdy blokuje nas brak postępów i wyraźnych sukcesów?
Demotywujący brak postępów w jeździe konnej
Sportowcy zmagają się z dużą presją wewnętrzną, którą sami sobie narzucają (chęć dobrych wyników i sukcesu), ale także z presją zewnętrzną, czyli z oczekiwaniami kibiców (rodzice, koledzy). Chcemy, by wygrywali, by byli najlepsi, byśmy my mogli być z nich dumni. Oni muszą cały czas stawiać czoła wielkim oczekiwaniom, co powoduje naprawdę duże napięcie psychiczne. Ale napięcie jest często niezależne od wyników.
Po prostu zmaganiom sportowców towarzyszą wielkie emocje, a stres jest z nimi praktycznie bez przerwy. Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić, a także z „uchodzącą gdzieś motywacją”. Pytanie tylko, czy zawodnikowi, który temu nie podoła oczekiwaniom (swoim i kibiców), będzie potrafił ktoś pomóc. Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich osób, każdy z nas jest inny i potrzebuje czegoś innego, by optymalnie funkcjonować.
W sytuacji, kiedy ewidentnie nie widać postępów, należy się zastanowić razem z trenerem:
- Czy plan treningowy został właściwie opracowany i przepracowany?
- Jakie inne czynniki mogły mieść do tej pory wpływ na brak sukcesów?
- Czy sumienne zawodnik wykonuje swoje zadania?
- Czy zdrowie konia lub inne sytuacje z koniem związane mogły mieć wpływ na wynik?
- Gdzie można szukać dodatkowej pomocy i opinii?
- Czy zawodnik stosował trening mentalny zaplanowany wraz z psychologiem sportowym?
- Czy zawodnik robił rozgrzewkę przed treningiem i zawodami?
- Czy zawodnik robił rozciąganie po treningu i zawodach?
Osobiście zachęcam do postępowania zgodnie z zasadą: Jeśli chcesz mieć coś, czego nigdy nie miałeś, musisz zrobić coś ,czego nigdy nie zrobiłeś”. Być może trzeba będzie dokonać zmiany treningu, trenera, konia… Zacznijmy jednak od zmiany w sobie, bo ona jest najważniejsza!
Jak zapobiec na przyszłość utracie motywacji?
Jak utrzymać motywację do treningów? Musimy wiedzieć, co nas motywuje, gdzie szukać swoich indywidualnych źródeł motywacji. Wielokrotnie nie jest łatwo do nich dotrzeć, często w ich odnalezieniu potrzebujemy pomocy specjalisty. Sama chwilowa utrata motywacji jest czymś zupełnie naturalnym. Powinniśmy się zacząć martwić, jeśli trwa ona dłużej, a my sami sobie z nią nie radzimy.
Aby utrata motywacji nie powodowała kryzysów w naszej formie musimy mieć dobrze postawiony cel, który chcemy osiągnąć. Takie prawdziwe marzenie, coś, co nas ekscytuje i motywuje do działania. Dodatkowo konieczne jest wyznaczenie sobie małych kroków w osiągnięciu tego celu. Dzięki takim działaniom będzie nam łatwiej utrzymać motywację w sytuacji trudnego i monotonnego treningu.
Tekst: Katarzyna Selwant, psycholog olimpijski, wykładowca AWF, szkoleniowiec oraz komentator wydarzeń sportowych