Dlaczego koń nie chce iść? Skąd bierze się ta “niechęć” u koni? Naukowcy postanowili to zweryfikować. Czy konie tracą wrażliwość na sygnały, gdy są narażone na kontakt z wieloma jeźdźcami i opiekunami?
Dlaczego koń nie chce iść?
Badacze spodziewali się, że reakcja na sygnały w celu przyspieszenia kroku lub zwolnienia będzie spadać wraz ze wzrostem liczby jeźdźców. Ich hipoteza okazała się częściowo słuszna.
Jessica McKenzie i jej zespół badawczy, opublikowali wyniki swoich obserwacji i wnioski w ogólnodostępnym czasopiśmie Animals. Odkryli, że wraz ze wzrostem liczby jeźdźców lub opiekunów, konie stawały się trudniejsze do wydłużenia kroku, dodania i mniej “trudne” do zwalniania.
„Może to wskazywać, że wzrost liczby jeźdźców jest powiązany z tym, że te konie stają się stosunkowo bardziej obojętne na sygnały nóg i bacików w porównaniu do użycia jedynie palcata” – poinformował zespół badawczy z University of Sydney.
Udany trening – jak osiągnąć sukces?
Naukowcy potwierdzają, że udany trening koni zależy od przekazania przez jeźdźca jasnych i spójnych sygnałów. „Kiedy sygnały są niespójne, koń może być zdezorientowany, sfrustrowany lub nie reagować. Oczywiście każdy jeździec lub trener różni się w sposobie przekazywania wskazówek treningowych, ponieważ ludzie różnią się wagą, wzrostem, stylem jazdy, ręką, doświadczeniem i poziomem umiejętności”.
„Kiedy sygnały treningowe są niespójne, spodziewamy się zmniejszenia wyszkolonych odpowiedzi lub wzrostu zachowań konfliktowych. Każdy z tych skutków może prowadzić do zwiększonego ryzyka kontuzji jeźdźca, a także narażać konia na pogorszenie dobrostanu”.
„Różnice w posturze, synchronizacji, równowadze itp. mogą hamować zdolność początkującego jeźdźca do dostarczania wyraźnych sygnałów i terminowego zwolnienia lub nagrody”. Jednak badania nie wykazały wpływu poziomu doświadczenia jeźdźca na zachowanie konia lub biologiczne markery stresu.
Naukowcy oparli swoje ustalenia na danych dostarczonych w odniesieniu do 1819 koni za pośrednictwem Kwestionariusza Oceny Zachowania Koni i Badań (E-BARQ), trwającej globalnej ankiety internetowej obejmującej właścicieli i opiekunów koni. Przeanalizowali odpowiedzi, aby dowiedzieć się jak najwięcej o związku między przyspieszeniem, hamowaniem i reakcją na liczbę jeźdźców.
Co za dużo.. to trochę kłopotów
„W obecnym badaniu konie, na których jeździło wielu jeźdźców, częściej nie reagowały na sygnały nóg i bata, w porównaniu z końmi z mniejszą liczbą jeźdźców. To sugeruje, że te konie mogły być narażone na niewłaściwe stosowanie pomocy.”
Z kolei naukowcy sugerują, że to w konsekwencji może prowadzić do stopniowego pogarszania dobrostanu, ponieważ jeźdźcy lub trenerzy mogą uciekać się do stosowania silniejszego nacisku lub technik karania, gdy koń jest postrzegany jako niereagujący.
“Dlatego wyniki mogą wskazywać, że konie z wieloma jeźdźcami, na przykład te używane na jazdach w szkółce jeździeckiej, są dopasowane pod kątem poziomu umiejętności jeźdźca. Gdyby jednak tak było, spodziewalibyśmy się podobnych wyników dla koni z początkującymi jeźdźcami, ponieważ miałyby zastosowanie te same zasady dopasowania jeźdźca”. Tak nie było.
Jeźdźcy, którzy określali siebie jako początkujących, osiągali wyniki bliższe pierwotnym przewidywaniom naukowców. Konie stawały się mniej wrażliwe na sygnały przyspieszania i zwalniania oraz mniej wrażliwe na nacisk wodzy niż u bardziej doświadczonych jeźdźców.
„Może to wskazywać, że początkujący jeźdźcy powodują, że koń ogólnie mniej reaguje na sygnały treningowe i pomoce jeździeckie. Jest prawdopodobne, że konie regularnie jeżdżone przez początkujących jeźdźców stają się mniej wrażliwe na sygnały z powodu błędu jeźdźca – stwierdzili autorzy – “Na przykład koń może przyzwyczaić się do nieustannego nacisku wodzy lub sygnał wodzy może zostać przyćmiony przez mocno ściskającą nogę, która stosuje sprzeczne sygnały”.
Im straszy tym… lepiej wyszkolony
Zespół badawczy odkrył również, że konie łatwiej przyspieszają, łatwiej zwalniają i lepiej reagują na sygnały wodzy w miarę starzenia się. „Prawdopodobnie odzwierciedlając efekt treningu i doświadczenia, jakie koń rozwija w trakcie swojej kariery jeździeckiej”. Z drugiej strony klacze początkowo reagowały bardziej na sygnały niż wałachy, ale efekt ten zmniejszał się z wiekiem. Może to odzwierciedlać potencjał klaczy do wykorzystania w hodowli, co może powodować przerwy w treningu.
Rasa koni również miała wpływ na wrażliwość na pomoce. Kłusaki amerykańskie były trudniejsze do przyspieszenia i mniej trudne do spowolnienia niż konie krzyżówki. Konie zimnokrwiste, iberyjskie, kucyki, konie gorącokrwiste i Quarter Horse były łatwiejsze do zwolnienia chodu niż krzyżówki. Z kolei konie zimnokrwiste były bardziej wrażliwe na sygnał wodzy.
Badacze zwrócili uwagę, że kłusaki nie byłyby trenowane, aby reagować na nacisk łydki od początku kariery. „Mogłoby to mieć wpływ, który niekoniecznie byłby związany z temperamentem”.
Zespół badawczy stwierdził, że ich odkrycia sugerują, że reakcje koni na sygnały napinające wodze są bardziej trwałe niż ich reakcje na nacisk nogi lub bacik.
„Alternatywnie, konie z tymi odpowiedziami mogą być aktywnie wybierane do wielu ról jeźdźca. Badania długoterminowe, tego rodzaju, powinny ujawnić, jak liczba jeźdźców lub opiekunów wpływa na zachowanie koni i może prowadzić do bezpieczniejszych i bardziej humanitarnych praktyk jeździeckich”.
Źródło: Jessica McKenzie, Kate Fenner, Michelle Hyde ,Ashley Anzulewicz, Bibiana Burattini, Nicole Romness, Bethany Wilson, Paul McGreevy, Equine Responses to Acceleration and Deceleration Cues May Reflect Their Exposure to Multiple Riders, Animals 2021, 11(1), 66; https://doi.org/10.3390/ani11010066