Zauważyłeś ostatnio, że twój wierzchowiec upodobał sobie na przekąskę drewniane elementy, np. ogrodzenia? Lepiej sprawdź, dlaczego koń obgryza drewno i jak ten problem rozwiązać.
Dlaczego koń obgryza drewno?
Regularne gryzienie lub żucie drewnianych elementów (np. ogrodzeń lub drzwi boksu) może być spowodowane przez różne czynniki, ale najczęściej przyczyną takiego zachowania jest któryś z opisanych poniżej problemów. Warto także pamiętać, że często te zagadnienia są ze sobą powiązane.
- Zbyt mało pokarmu na pastwisku lub paszy objętościowej – czasem to, że zmiany w systemie padokowania i krótsze wizyty na dworze mają związek z końską dietą, umyka naszej uwadze. A nie powinno! Dla konia wizyta poza stajennymi murami jest także okazją do podjedzenia. Jeżeli czas spędzany na padoku z trawą jest ograniczony (np. przez warunki atmosferyczne), a ilość dawanej zwierzęciu paszy objętościowej nie zmieniła się, koń szuka sposobu na uzupełnienie tej różnicy. Wtedy chętnie zwraca się ku drewnianym elementom. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być więc zwiększenie ilości siana, które zwierzę otrzymuje w boksie.
- Słabej jakości pożywienie – jeżeli koń przebywa na zewnątrz na piaszczystym padoku lub pastwisku o trawie słabej jakości, wówczas także szuka źródeł pożywienia i nic dziwnego, że zazwyczaj swoje kroki kieruje ku drewnianemu ogrodzeniu. W takim wypadku pomóc może ustawienie na wybiegu paśnika z sianem, a na przyszłość – rozważenie przygotowania dla koni lepszego pastwiska.
- Znudzenie – bywa i tak, że koń, który nie ma na wybiegu lub w boksie pożywienia, którym mógłby się zająć, po prostu się nudzi. Jeżeli zwierze musi przebywać w boksie dłużej, a jednocześnie nie chcesz przekroczyć przyznawanej mu dawki paszy objętościowej, warto rozważyć podawanie siana w specjalnych siatkach z małymi oczkami. Dzięki temu pobieranie pożywienia będzie dla zwierzęcia bardziej absorbujące i zjedzenie normalnej porcji zajmie mu więcej czasu niż zazwyczaj.
MP