Dlaczego starsze konie chudną? Powodów może być bardzo wiele i zależnie od tego, gdzie leży przyczyna, senior powinien otrzymać odpowiednią opiekę. Co należy sprawdzić i o co zadbać, jeśli nasz emeryt traci na wadze?
Co warto sprawdzić?
W pierwszej kolejności należy zbadać stan uzębienia, ocenić funkcję wątroby i nerek oraz wykluczyć zaburzenia hormonalne. Przyczyną chudnięcia może być również niewydolność krążeniowo-oddechowa, choroba nowotworowa lub przewlekła infekcja. Należy także pamiętać o regularnym odrobaczaniu wszystkich koni, niezależnie od ich wieku.
Żywienie seniora
Jeśli wykluczymy poważne problemy zdrowotne, musimy zastanowić się czy nasz koń jest odpowiednio żywiony. Odpowiednia pasza dla seniora powinna zawierać 12-14% białka, 7-10% tłuszczu oraz źródło doskonałej jakości włókna. Stosunek wapnia do fosforu nie powinien być wyższy niż 1,5:1. Badania wykazują, że u koni powyżej dwudziestego roku życia poziom witaminy C w surowicy krwi jest niższy niż u koni młodych. Dodatek witaminy C, w dawce 10g dziennie może mieć korzystny wpływ na układ odpornościowy. Wysłodki buraczane są paszą o wysokiej zawartości włókna i wysokiej kaloryczności. Ponadto po namoczeniu są łatwe do przeżucia, nawet dla zwierząt o gorszym uzębieniu i łatwostrawne, co czyni je atrakcyjną paszą dla koni w podeszłym wieku.
Cennym źródłem energii jest olej roślinny, który można podawać w ilości nawet 1-2 szklanki dziennie. Musi być on jednak wprowadzany do jadłospisu stopniowo, w ciągu 2-3 tygodni. Korzystny może okazać się również dodatek drożdży. Trzeba pamiętać, aby wszelkie zmiany w żywieniu koni wprowadzać bardzo powoli. Jest to szczególnie istotne w przypadku koni starszych. Jeżeli u konia zdiagnozowana została niewydolność wątroby lub nerek, należy wspólnie z lekarzem weterynarii poszukać rozwiązań dietetycznych najodpowiedniejszych w danym wypadku. Bardzo istotne jest również, aby nie dopuszczać do wystąpienia nadwagi u zwierząt. Konie otyłe są bardziej narażone na wystąpienie ochwatu, a ich wysoka masa ciała stanowi dodatkowe obciążenie dla stawów.
Wizyta dentysty
U koni powyżej piętnastego roku życia częściej stwierdza się choroby stomatologiczne. Trudności z przeżuciem paszy mogą także wyjaśniać, dlaczego starsze konie chudną. Naszą uwagę powinno zwrócić także nadmierne ślinienie się, trudności z jedzeniem. Niedokładne żucie pokarmu zwiększa również ryzyko zatkania przełyku oraz występowania niektórych rodzajów kolek. Często zdarza się, że choroby zębów w początkowym okresie przebiegają bezobjawowo i w momencie zauważenia przez właściciela pierwszych symptomów proces jest już bardzo zaawansowany. Dlatego, szczególnie u koni starszych, konieczne jest przeprowadzanie przez lekarza weterynarii kontroli uzębienia nie rzadziej niż dwa razy do roku.
Dlaczego starsze konie chudną
Jak widać, przyczyny, dla których starsze konie tracą na wadze, mogą być bardzo różne. Kiedy zauważymy u naszego konia objawy starzenia się, warto zaprosić na kontrolę lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że starsze konie bywają bardzo wrażliwie i potrzebują szczególnej opieki. Zadbajcie o nie, żebyście mogli jak najdłużej cieszyć się swoim towarzystwem!
Tekst: lek. wet. Maria Hibner